Nizozemský král Willem-Alexander se osobně angažuje v pomoci ukrajinským uprchlíkům. Na zámku 't Oude Loo u města Apeldoorn chce od poloviny dubna ubytovat šest až osm rodin, respektive 20 až 30 osob.

Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na dnešní sdělení královského dvora v Haagu.

Lovecký zámeček z 15. století, který se nachází asi 90 kilometrů východně od Amsterdamu, je majetkem státu. Král si ho v současné době pronajímá a využívá ho především k rodinným setkáním. Se svou rodinou žije panovník v Haagu.

Nizozemsko dosud ubytovalo 12.500 uprchlíků z Ukrajiny. Další běženci našli přístřeší neoficiálně u rodinných příslušníků nebo přátel.

Z Ukrajiny utíkají miliony lidí, Evropa zažívá nejrychlejší uprchlickou vlnu od druhé světové

Z Ukrajiny k dnešnímu dni uprchlo před ruskou invazí více než tři miliony lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR zhruba dva miliony Ukrajinců.

V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.

Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Do Česka za první tři týdny ruské invaze přišlo přes 270 tisíc lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.

I v Německu dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.

Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Některé země, jako Maďarsko, ale svůj přístup k lidem z Ukrajiny teprve přehodnocují a na plánu, jak se vyrovnat s potenciálním nárůstem migrace, budou teprve pracovat.

Témata:

Nizozemí | Princ Willem-Alexander | uprchlíci | stars24.cz