Vlastimil Harapes (†77): Zagorovou mu přebral Margita!

Vlastimil Harapes

Autor: Pavel Krejčí

16. května 2024 10:28

Česko od středy zpracovává smutnou zprávu o odchodu tanečníka a herce Vlastimila Harapese, který v 77 letech podlehl vážným zdravotním problémům. Bývalou manželku Hanu Zagorovou přežil o necelé dva roky. 

Harapes byl dvakrát ženatý. Poprvé se oženil s herečkou a režisérkou Elenou Strupkovou. Druhé manželství bylo opravdu hvězdné, protože tanečník utvořil pár se slavnou zpěvačkou Hanou Zagorovou. Ani tenhle vztah ale nevydržel.

Důvod se jmenuje Štefan Margita. Slovenský operní pěvec mu Hanku přebral a nakonec s ní zůstal až do její smrti, která nastala na konci předloňského srpna. Harapes ji následoval ve středu, podle Národního divadla zemřel po dlouhé nemoci.

Čtěte také

Harapes byl absolventem pražské taneční konzervatoře. Od druhé poloviny 60. let minulého století byl členem baletního souboru Národního divadla, od roku 1971 jeho sólistou. V letech 1987 až 1989 byl sólistou a šéfem baletu Laterny magiky. V letech 1990 až 2002 pak působil ve funkci uměleckého šéfa Baletu Národního divadla. Během více než dvacetileté aktivní činnosti tančil stěžejní mužské role prakticky ve všech titulech repertoáru.

Z tanečníka se stal i filmový a divadelní herec, který si zahrál ve filmech Markéta Lazarová, Den pro mou lásku nebo Panna a netvor či televizních inscenacích Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny. V letech 1984 až 1986 zvítězil v televizní divácké soutěži o nejlepšího tanečníka roku, v roce 1985 byl mezi všemi soutěžními obory absolutním vítězem.

V Národním divadle se podílel na choreografii a režii baletu Popelka (1994), Labutí jezero (1996), Někdo to rád... (1994) a Mauglí (1996). Je spoluautorem libreta dětského baletu Broučci (1992). Působil také jako baletní mistr Baletu ND, Státního divadla v Košicích a byl hostujícím pedagogem na Akademii tance v Římě.

Témata: Vlastimil Harapes Hana Zagorová štefan margita