Herečka Rose McGowan (44) má nový objev. Je jím americká androgynní modelka Rain Dove (28). Rain o sobě říká, že není ani muž, ani žena – a předvádí mužské i ženské modely! A ve světě má úspěch!

Rain svou kariéru staví na své na první pohled pohlavní neurčitosti, kterou následně využívá také v roli aktivistky. Snaží se bořit zažité stereotypy o vzhledu mužů a žen. Kromě mola sklízí úspěch také na Instagramu, kde ji sleduje více než 250 tisíc lidí.

"MENS" vs "WOMENS" Running #Olympic Attire. 🎤LAST IMAGE IN SERIES🎤🎤 While the "women" typically wear "more revealing" garments when it comes to track- I actually felt that their outfit was far more advantageous than the "mens" when it comes to moving. I asked why men don't compete shirtless or with shorter undergarments that hugged their curves like the "women" shorts do. I was told that many times "men" are required to wear a shirt to be able to better identify them. And that the shorts were a matter of comfort because many "male" athletes are anxious about their genitals potentially popping out. I found this somewhat humorous as many people have told me that they fear the same thing about some of the "WOMENS" outfits. Also interestingly many "women" runners often have a full face of makeup while running, and this year some had neat gold tattoos. The reason being that they knew cameras and sponsors were watching them up close on TV. Men didn't even have foundation on- and didn't worry about the same type of thing. The The real issue that "women" have in this sport, since it IS so revealing- is that people often doubt a talented runners true "sex" if that person has "too much muscle tone", "too much body hair", or are "too fast". In fact, several "women" runners with too high of "testosterone" have been forced in their countries to do hormone therapy and even get partial clitoral removal because their hormones are seen as not feminine and too advantageous. This is my final 5/5 photos of the Olympic athletic attire comparisons between "men" and "women". For the other 4 view the past four posts on this profile. Practical? Designed for the sport and body? Or just sexploitation? What I found out surprised me. And maybe it will you too. Not every revealing outfit is sexist. And yet sexism via design has not fully left sports. Every day through honesty and open communication we get closer to a work that sees simply sport. Not sex. 📸 @markwijs #meepmeep #TRACKtheprogress #testoroneisntjustforpenises #mengetoppressedtoo #lovewins #lgbt #qpia #genderfluid #genderreveal #tomboy #himonidothisnow

Příspěvek sdílený Rain Dove (@raindovemodel),

Rain měří 188 centimetrů, má krátké vlasy, objemný ženský hrudník, ale zároveň i celkově svalnatou postavu a její fotky se objevily i v prestižních magazínech  Vogue, Cosmopolitan či Elle.

„Nejsem kluk. Nejsem holka. Já jsem já,“ říká o sobě Rain s tím, že odmítá nálepky a že nechce být srovnávána s jinou bytostí. Tvrdí, že pohlaví neexistuje a že se jedná o uměle vytvořený sociální konstrukt. Preferuje proto oslovení „oni“.

To Rose McGowan za sebou má těžký rok! Patří k těm herečkám, které obvinily amerického producenta Harveyho Weinsteina ze zneužívání, a rozešla se se svým přítelem Anthonym Bourdainem.

Novináři nachytali Rose, kterou proslavila role v seriálu Čarodějky, a Rain při polibku před několika dny. Rose se nedávno přiznala, že nechce být spojována s jedním nebo druhým pohlavím. „Nechci být mužem nebo ženou. To je něco, co já nejsem,“ uvedla nedávno v rozhovoru Rose.

Témata:

Rose McGowan | Rain Dove | stars24.cz

Vstoupit do diskuse