Shakira čelí další žalobě! Za daňové podvody jí hrozí vězení!

Zpěvačka Shakira 3

Autor: Libor Frýdl

28. září 2023 9:57

Prokuratura ve Španělsku podala druhou žalobu na kolumbijskou zpěvačku Shakiru a obvinila ji z daňových podvodů ve výši téměř 6,7 milionu eur. Uvedl to server SkyNews.

Vyšetřování začalo už v červenci ve spojitosti s možnými podvody s daní z příjmu a daní z majetku v roce 2018. Zpěvačka, vlastním jménem Shakira Isabel Mebarak Ripollová, ještě nebyla předvolána ke slyšení.

20. listopadu se zpěvačka postaví před soud za údajné podvody v hodnotě 14,5 milionu eur v letech 2012-14. Obžaloba kromě trestu vězení v délce osmi let a dvou měsíců žádá také uložení pokuty ve výši 24 milionů eur (592 milionů korun) a zákaz využívat daňové pobídky a slevy po dobu 18 let.

Obžaloba se domnívá, že Shakira v letech 2012 až 2014 předstírala, že žije na Bahamách, ale ve skutečnosti strávila alespoň 183 dní v roce ve Španělsku. Tím se stala španělským daňovým rezidentem a vznikla jí povinnost hradit daně z příjmu v této evropské zemi. Zpěvaččiny obhájci naopak tvrdí, že Shakira pobývala ve Španělsku do roku 2015 jen občasně.

Čtěte také

Zaměstnanci daňového úřadu svá tvrzení o zpěvaččině daňové rezidenci zakládají na analýze jejího každodenního života zachyceného na sociálních sítích nebo plateb kreditními kartami v kadeřnictvích, na hodinách francouzštiny, v nahrávacích studiích i obchodech s oblečením.

Zpěvačka v minulosti uvedla, že složila na úhradu dluhu na dani a penále přes 17 milionů eur. To obžaloba považuje za polehčující okolnost. Přitěžující okolností je podle obžaloby naopak to, že Shakira pro utajení svých daňových povinností použila společnosti v daňových rájích.

Nyní se po čtyřech měsících zpěvačka k případu opět vyjádřila. Španělské ministerstvo financí podle serveru Daily Mail obvinila z používání "nepřijatelných metod k poškození jejího dobrého jména" dodala, že jí nutí k dohodě o narovnání."

Ona ale trvá na tom, že nemá v úmyslu uzavírat žádné dohody a bude se soudit. Dodala, že ji daňové úřady obviňují ze lži bez jakýchkoli důkazů. Zpěvačka si totiž stojí za tím, že v letech, za které byla obviněna z daňových podvodů, žila mimo Španělsko.

Témata: Shakira