Princ Harry se v obavách o život soudí s Británií: Neměli na to právo, tvrdí!

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry a Meghan. 4

Autor: Pavel Krejčí

6. prosince 2023 11:50

Princi Harrymu začal v úterý ve Velké Británii další soud. Mladší syn panovníka čelil podle právní zástupkyně nezákonnému a nespravedlivému zacházení ze strany britské vlády, která se rozhodla mu odebrat policejní ochranu poté, co se opustil řady královské rodiny. 

Harryho v případu zastupuje Shaheed Fatimaová, která soudu sdělila své stanovisko, že s princem bylo nezákonně a nespravedlivě zacházeno. "V tomto případě jde o právo na bezpečnost a ochranu člověka. Pro nikoho z nás nemůže existovat právo, které by mělo větší význam," vysvětlila. O případu informuje britská BBC

Ochranný výbor RAVEC, v jehož kompetenci je schvalování ochrany členů královské rodiny a dalších veřejných činitelů, například politiků, podle právničky nedodržel vlastní zásady a navíc nevysvětlil mladšímu ze synů krále Karla III., proč mu ochranu odebírá. Její klient se domnívá, že by měl mít nadále nárok na státní ochranu kvůli možným hrozbám.

Čtěte také

Britskou vládu reprezentuje James Eadie, který prohlásil, že s princem bylo zacházeno adekvátně. Avizoval také, že příležitostně bude Harry i nadále zařazován mezi chráněné osoby. Soudce rozhodl, že převážná část procesu bude uzavřená. Úvodní prohlášení ale zazněla veřejně. 

Harry měl nárok na policejní ochranu před odchodem z královské rodiny a Velké Británie. Ministerstvo vnitra následně rozhodlo o odebrání ochrany, princi ani neumožnilo si ji platit ze svého. Hvězdný pár se od té chvíle spoléhá na soukromou bezpečnostní agenturu, která však nedisponuje dostatkem pravomocí. 

Témata: Princ Harry Velká Británie Policie Velká Británie soudy