Pohřeb Vlastimila Harapese (†77): Kdo promluví na jevišti Národního divadla?

Vlastimil Harapes

Autor: Pavel Krejčí

27. května 2024 10:23

Česko se dnes rozloučí s baletním mistrem Vlastimilem Harapesem, který zemřel po těžké nemoci během předminulého týdne. Bylo mu 77 let. Dnes je naplánováno poslední rozloučení v Národním divadle. Jak bude probíhat? 

Poslední rozloučení začne v historické budově Národního divadla ve 12 hodin za účasti veřejnosti. Divadlo bude otevřeno od 11:20, aby smuteční hosté mohli položit květiny a poklonit se u rakve.

Podle informací deníku Blesk vystoupí s projevem generální Národního divadla Jan Burian, ředitel Taneční konzervatoře Jaroslav Slavický a zejména ředitel Semaforu Jiří Suchý. Čestnou stráž budou držet kromě herců z ND i kolegové z ostatních divadel. Obřad skončí ve 13 hodin vynesením rakve. 

Čtěte také

Harapes byl absolventem pražské taneční konzervatoře. Od druhé poloviny 60. let minulého století byl členem baletního souboru Národního divadla, od roku 1971 jeho sólistou. V letech 1987 až 1989 byl sólistou a šéfem baletu Laterny magiky. V letech 1990 až 2002 pak působil ve funkci uměleckého šéfa Baletu Národního divadla. Během více než dvacetileté aktivní činnosti tančil stěžejní mužské role prakticky ve všech titulech repertoáru.

Z tanečníka se stal i filmový a divadelní herec, který si zahrál ve filmech Markéta Lazarová, Den pro mou lásku nebo Panna a netvor či televizních inscenacích Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny. V letech 1984 až 1986 zvítězil v televizní divácké soutěži o nejlepšího tanečníka roku, v roce 1985 byl mezi všemi soutěžními obory absolutním vítězem.

V Národním divadle se podílel na choreografii a režii baletu Popelka (1994), Labutí jezero (1996), Někdo to rád... (1994) a Mauglí (1996). Je spoluautorem libreta dětského baletu Broučci (1992). Působil také jako baletní mistr Baletu ND, Státního divadla v Košicích a byl hostujícím pedagogem na Akademii tance v Římě.

Harapes v roce 1998 získal čestné členství a čestný řád Ruské akademie uměnovědné a hudební interpretace. O dva roky později mu Evropská unie umění udělila Evropskou cenu G. Mahlera za baletní výkony. Cenu Thálie 2011 získal za celoživotní taneční mistrovství, v roce 2016 byl uveden do Síně slávy Národního divadla.

Témata: Vlastimil Harapes Národní divadlo Jiří Suchý