Pohřeb Vaša Patejdla (†68): Přijeli Eláni, loučí se i další hvězdy a veřejnost

Na pražském Strahově se koná poslední rozloučení s Vašem Patejdlem. (30.8.2023)

Autor: Jan Hrabě

30. srpna 2023 14:55

Smutnou povinnost si ve středu odpoledne splnili blízcí Vaša Patejdla v čele s rodinou, členy populární slovenské kapely Elán, kolegy a kamarády. Ve 14 hodin začalo v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na pražském Strahově poslední rozloučení s legendárním hudebníkem. 

"Možnost rozloučit se s Vašo Patejdlem budou mít jak přátelé a kolegové, tak i fanoušci a široká veřejnost. Pro fanoušky a veřejnost bude k dispozici areál Strahovského kláštera, kde bude zajištěn živý přenos ze smutečního rozloučení," avizovala dopředu rodina zesnulého a děkovala za neutuchající podporu v těžkých chvílích.

Na smutečním obřadu nemohli chybět spoluhráči z Elánu, tedy Jožo Ráž a Jano Baláž. Dále dorazili zpěváci Heidi Janků, Leona Machálková a Petr Kolář, hlasatel Alexander Hemala či módní návrhářka Beata Rajská. Pavel Šporcl měl dokonce roli během smutečního obřadu, když na housle zahrál jeden z hitů - skladbu Voda, čo ma drží nad vodou. 

Čtěte také

Patejdl zemřel ve věku 68 let v sobotu 19. srpna, kdy o jeho úmrtí informoval Elán. "S nekonečnou bolestí a prázdnotou v našich srdcích vám oznamujeme, že v nočních hodinách nás po krátké a těžké nemoci navždy opustil mimořádný a vzácný člověk, náš celoživotní přítel, výjimečný a geniální hudebník a hudební skladatel megahitů světové úrovně, pan Vašo Patejdl. Vašo, děkujeme Ti za všechno! Odpočívej v pokoji, modlíme se za Tebe a drž nám tam nahoře místo," napsal Elán krátce před 11. hodinou na facebooku.

Vynikající klávesový hráč ještě na konci července vystupoval, nechyběl například na festivalu Benátská! v Liberci. Fanoušky zároveň prostřednictvím sociálních sítí lákal na chystané prosincové vánoční turné po Česku a Slovensku. 

Patejdl se narodil 10. října 1954 v Karlových Varech do rodiny slovenské matky a českého otce, v jeho pěti letech se všichni odstěhovali do Bratislavy. Tam absolvoval studium skladby. V roce 1969 spoluzakládal skupinu Elán, která zažila velkou popularitu především v 80. letech.

Známá formace v čele s Jožo Rážem tehdy opakovaně uspěla na Bratislavské lyře či v anketě Zlatý slavík. Klávesový hráč ji přesto v roce 1985 opustil a dal se na sólovou dráhu. Rovněž spolupracoval se zpěvákem Richardem Müllerem, složil také hudbu k filmu Fontána pro Zuzanu. Od druhé poloviny 90. let se do Elánu vrátil.

Témata: Vašo Patejdl