Pavlína Filipovská: Loučení s kamarádkou Přenosilovou (†76) nesla těžce!

Pavlína Filipovská na pohřbu Yvonne Přenosilové. (14.9.2023)

Autor: Pavel Krejčí

15. září 2023 8:38

Česko se ve čtvrtek rozloučilo s Yvonne Přenosilovou. Známá zpěvačka a moderátorka, která strávila značnou část života v emigraci, zemřela v pondělí ve věku 76 let. Vyprovodit ji na poslední cestě přišli i mnozí kolegové z umělecké branže. A někteří nesli její odchod opravdu těžce... 

Na Nový židovský hřbitov v Praze, kde smuteční obřad před uložením zesnulé na místo posledního odpočinku proběhl, dorazila také dvaaosmdesátiletá Pavlína Filipovská. Z fotografií pořízených na místě je patrné, že dcera legendárního herce se s odchodem kamarádky vyrovnává jen velmi těžko.

Není divu, vždyť se před emigrací Přenosilové potkali v polovině šedesátých let minulého století v divadle Apollo, kde s oběma dámami vystupoval například také Karel Gott. 

Čtěte také

Čtvrtečního smutečního obřadu se ujal vrchní zemský rabín Karol Sidon, do smuteční síně mohli pouze rodinní příslušníci v čele s jediným synem zesnulé Maxem a členové židovské obce. Po čtvrthodině vyrazil na hřbitov smuteční průvod, k němuž se mohli připojit i ostatní smuteční hosté.

Podle informací serveru iDnes.cz se s umělkyní přišli rozloučit také kolegové Václav Neckář, Petr Janda a Monika Absolonová, bavič Jakub Kohák, televizní hlasatelka Saskia Burešová nebo moderátor Aleš Cibulka. 

Yvonne Přenosilová se objevila v režisérské prvotině Miloše Formana nazvané Konkurs. Ačkoliv tehdy místo v Semaforu nezískala, později v divadle vystupovala se skupinou Olympic. Následně byla členkou nově vzniklého divadla Apollo, kde působil například Karel Gott. 

S hudbou se podívala i do několika zahraničních zemí, v roce 1965 vyrazila na třítýdenní pobyt v Londýně. V britské metropoli si zazpívala v rozhlase, nazpívala gramodesku, uspořádala dva úspěšné koncerty a vystoupila v televizi. Zdálo se, že má našlápnuto k velké kariéře, jenže přišel rok 1968, podpis petice Dva tisíce slov a emigrace. 

Pražská rodačka strávila dalších 26 let v Mnichově, než se v roce 1994 vrátila do Česka. V Německu nejprve pracovala u aerolinek British Airways, později se stala redaktorkou Svobodné Evropy a spolupracovala zde mimo jiné s Karlem Krylem. 

Témata: Pavlína Filipovská Yvonne Přenosilová