Nemocný král Karel III. vyklízí pole! Princ William převzal důležitou funkci

Král Charles III.

Autor: Pavel Krejčí

14. května 2024 8:45

Král Karel III. v pondělí slavnostně odevzdal vysoký vojenský titul princi Williamovi. Šlo o vzácné společné vystoupení otce se synem v době, kdy se panovník léčí s blíže nespecifikovaným typem rakoviny, informovaly agentury. 

Karel III. odevzdal Williamovi titul hlavního plukovníka armádního letectva, kterým byl monarcha dvaatřicet let. Ceremoniál proběhl před vrtulníkem Apache a za přítomnosti personálu Armádního leteckého muzea na jihu Anglie. 

"Je to opravdu velmi dobrý pilot," řekl král o svém synovi, bývalém pilotovi pátrací a záchranné helikoptéry Britského královského letectva (RAF). Ceremonie byla nejnovějším závazkem krále, který se od konce dubna pomalu vrací k plnění povinností. 

Čtěte také

Karel III. během akce prohlásil, že se loučí se smutkem. Nicméně konstatoval, že armádní letectvo bude pod vedením syna sílit. "Dávejte na sebe pozor, a ani neumím vyjádřit, jak moc jsem hrdý na to, že jsem s vámi mohl po celý ten čas spolupracovat," nechal se slyšet.

Převod titulu byl oznámen dopředu už loni v srpnu v souvislosti s nástupem Karla III. na britský trůn. Princ William během prvního dne ve funkci strávil čas s jednotkami, prohlédl si výcvik či vybavení a pobavil se s vojáky. 

Témata: Král Charles III. (Karel III.) Princ William královská rodina (gbr)