Letošní únor zásadně otřásl britskou královskou rodinou, protože králi Karlovi III. byla diagnostikována rakovina. Logicky se začala řešit budoucnost monarchie. O pokračování by se měl postarat princ William.
V zákulisí se mluví o tom, že zdravotní problémy podnítily panovníka k tomu, aby se začal věnovat otázce nástupnictví dříve, než bývá zvykem. Úředníci předpokládali, že touto záležitostí se budou zabývat nejprve po 80. narozeninách krále.
I expert Tom Quinn potvrdil, že plány nástupnictví se běžně řeší až později. "To, že s tím začali už teď, může naznačovat, že Charlesova rakovina je nebezpečnější, než jsme se domnívali," poznamenal pro britský list Mirror.
Králi byl diagnostikován některý z druhů rakoviny, uvedl Buckinghamský palác k diagnóze. Nemělo by jít o rakovinu prostaty, problém byl ale odhalen během nedávné léčby kvůli zvětšené prostatě. Panovník již zahájil léčbu onkologického onemocnění.
"Král zůstává pozitivní ohledně své léčby a vyhlíží návrat k plnému vykonávání povinností v co nejkratší možné době," sdělil palác. Pro tuto chvíli odložil všechny naplánované veřejné akce, přičemž ho zastupují ostatní členové rodiny. Pokračuje nicméně ve své ústavní roli hlavy státu, včetně papírování a soukromých setkání.
Témata: Velká Británie královská rodina (gbr) Král Charles III. (Karel III.)