Miroslav Kalousek prozradil: Na Kačera (†87) se vzpomínalo i v Malostranské besedě!

V Národním divadle se lidé rozloučili s Janem Kačerem. (5.6.2024) 4

Autor: Pavel Krejčí

6. června 2024 13:47

Česko se ve středu rozloučilo s hercem a režisérem Janem Kačerem. Oficiální program proběhl v historické budově Národního divadla, na zesnulého se ale vzpomínalo i poté. Prozradil to jeden ze smutečních hostů, jehož přítomnost možná i řadu lidí překvapila. 

Do Národního divadla totiž nedorazili jen herci a divadelníci, ale také exministr financí Miroslav Kalousek. Ten dnes na sociální síti X prozradil, že na Kačera se posléze vzpomínalo ještě i v Malostranské besedě.

"Nejen na to, co vytvořil, ale i na to, co všechno vytvořit nesměl a co všechno mu komunisti nedovolili. Dokázali zničit kreativitu a tvořivost dvou generací. Ti, co to zažili, smějí odpouštět. Strašně mě ale štve, jak lehce odpouští ti, co to nezažili," napsal politik. 

Čtěte také

Přestože divadlo se ve středu otevřelo veřejnosti s půlhodinovým předstihem, lidé se začali scházet na místě už hodinu před začátkem posledního rozloučení. Na obřad dorazila herecká smetánka v čele s Jiřím Bartoškou či Simonou Stašovou, ale i politik Jiří Pospíšil nebo lékař Jan Pirk. 

Slova se jako první ujal ředitel Národního divadla Jan Burian, který ocenil Kačerovu schopnost nadchnout všechny své spolupracovníky pro práci. Na zesnulého zavzpomínali také herci David Prachař, Jitka Smutná, Eva Salzmannová a Božidara Turzonovová. Čestnou stráž u rakve stáli například Jiří Štěpnička, David Matásek, Martin a Martina Preissovi či Jitka Schneiderová.

Témata: Jan Kačer Miroslav Kalousek