Martin Dejdar: První slova o smrti zakladatele Ypsilonky Jana Schmida (†87)

Martin Dejdar 4

Autor: Pavel Krejčí

6. června 2024 21:49

Česko zasáhla v úterý smutná zpráva o odchodu zakladatele Ypsilonky. Jan Schmid zemřel v pondělí ve věku 87 let, ovšem jen několik dní před 88. narozeninami. Na důležitou osobu ve svém profesním životě zavzpomínal například Martin Dejdar. 

"Milý Honzo, principále, rejžo, šéfe, kamaráde... kdyby jsi před 37 lety neměl odvahu vzít do tvého hvězdného divadla podivnýho týpka z DAMU s mizivými zkušenostmi z Mimózy, nevím, jakým směrem by se ubíral můj život... určitě úplně jiným než tím, za který jsem ti vděčný. A budu navždy," uvedl Dejdar na instagramu.

Podle známého herce odešel člověk, který nasměroval české divadlo do té doby nevídaným směrem. "Byl jsi a zůstaneš legenda. Tvoje Ypsilonka je legenda. A já ti slibuji, že udělám všechno proto, aby Ypsilonka nezemřela s tebou," dodal.

Čtěte také

Schmid se narodil v jihočeském Táboře a vyučil se malířem skla. Po úspěšných studiích na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze se stal výtvarníkem v Severočeském loutkovém divadle v Liberci, kde v roce 1963 založil experimentální soubor, který se o rok později začal nazývat Studio Ypsilon. Dlouhá léta byl poté jeho ředitelem a uměleckým vedoucím, přičemž byl i u stěhování souboru do Prahy v roce 1978.

Jako režisér hostoval i v jiných divadlech či pracoval pro Českou televizi a Český rozhlas. Také vyučoval na DAMU. V roce 2017 převzal Thálii za mimořádný umělecký přínos českému divadelnímu umění. Jako výtvarník se věnoval plakátům, knižním ilustracím, kostýmům a scénografii. Za manželku měl herečku Janu Synkovou. 

Témata: Martin Dejdar Jan Schmid