Ladislav Štaidl (†75) ve sporu se slavným umělcem z ciziny! Jak to dopadlo?

Ladislav Štaidl

Autor: Pavel Krejčí

18. dubna 2024 8:27

Ani smrt Ladislava Štaidla před více než třemi lety neukončila soudní spor týkající se jeho písně Pábitelé, kterou zpíval legendární zpěvák Karel Gott. Verdikt v případu padl před dvěma měsíci a vynesl ho pražský městský soud. 

Soud v únoru zamítl žalobu Ladislava Štaidla, který tvrdil, že hit držitele Brit Award Jamese Baye, písnička Hold Back the River, je odvozená od Štaidlových Pábitelů. Kauza neskončila ani smrtí českého skladatele, ve sporu totiž pokračoval jeho syn Jiří.

Pražský městský soud letos dospěl k závěru, že se nejedná o plagiát. Soudkyně Alena Červená uvedla, že inkriminovaná melodie se objevuje v mnoha dalších skladbách napříč různými žánry.

Čtěte také

Štaidl se narodil ve Stříbrné Skalici nedaleko Sázavy, jeho otec míval továrnu, o kterou ale po únoru 1948 přišel. Spolu s bratrem chodil na hodiny klavíru k bratrovi houslového virtuosa Rafaela Kubelíka. Do světa populární hudby se Štaidl prosadil v první polovině 60. let spolu se svým o dva roky starším bratrem Jiřím.

Po maturitě hrál Štaidl, kterého jako řadu jiných uchvátili Beatles, v kapele Mikiho Volka. Poté se společně s bratrem spolupodílel na činnosti klubu a kapely Olympic, působil i v Karlínském kulturním kabaretu zvaném Karkulka. V roce 1963 se dostal do divadla Semafor, kde se seznámil s Gottem. Společně s ním a s bratrem v roce 1965 založili divadlo Apollo, z jehož hudebního souboru vznikl Orchestr Ladislava Štaidla.

Orchestr Ladislava Štaidla, který v letech 1977 a 1978 zvítězil v tehdy populární anketě Zlatý slavík, hrál především po boku Karla Gotta, ale doprovázel například i Jitku Zelenkovou a Vlastu Kahovcovou. Od roku 1987 pak Štaidl spolupracoval s Ivetou Bartošovou.

Témata: Ladislav Štaidl