Velmi smutná zpráva oběhla v neděli celý svět a dorazila i do Velké Británie. Král Karel III. nemohl nechat úmrtí bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera beze slov. Dokonce zavzpomínal na jeho návštěvu ostrovního království.
"S velkým smutkem jsem se dozvěděl o smrti bývalého prezidenta Cartera. Byl oddaným služebníkem veřejnosti a oddal svůj život prosazování míru a lidských práv. Jeho oddanost a skromnost sloužila mnoha lidem jako inspirace," uvedl Karel III. v kondolenci, kterou Buckinghamský palác zveřejnil na sociálních sítích.
Panovník připomněl i Carterovu cestu do Velké Británie. "S láskou vzpomínám na jeho návštěvu Spojeného království v roce 1977. V myšlenkách a modlitbách jsem s rodinou prezidenta Cartera a americkým lidem," dodal britský král.
Jimmy Carter byl 39. prezidentem Spojených států amerických, úřad vykonával v letech 1977 až 1981. Pocházel z Georgie a před vstupem do politiky byl podnikatelem, guvernérem státu Georgia a aktivním zastáncem lidských práv.
Carterova politická kariéra byla poznamenána jeho silným zaměřením na etiku, lidská práva a mezinárodní spolupráci. Během svého prezidentství se potýkal s několika náročnými problémy, včetně energetické krize, ekonomické stagnace, a islámské revoluce v Iránu, která vedla k zajetí amerických diplomatů na americkém velvyslanectví v Teheránu.
I přesto, že jeho administrativě se nepodařilo zajistit opětovné zvolení kvůli porážce v prezidentských volbách v roce 1980 s Ronaldem Reaganem, Carter zůstával významnou postavou i po opuštění Bílého domu.
Po skončení svého prezidentského mandátu se Carter stal známým svým mírovým úsilím, angažovaností v boji za lidská práva a práci pro mezinárodní organizace, jako je Organizace spojených národů a Carter Center. Tento neziskový institut, který založil, se soustředí na zlepšení globálního zdraví, podporu demokracie a vyřešení konfliktů.
V roce 2002 obdržel Nobelovu cenu za mír za svou práci na podporu mírových iniciativ a za snahu o zlepšení mezinárodních vztahů. Jimmy Carter byl také autorem několika knih, ve kterých se věnoval nejen politickým otázkám, ale i náboženství, etice a lidskému právu.
Helena Zeťová (†44) nespáchala sebevraždu, tvrdí kriminalisté!
Marek Eben na sebe opět něco málo prozradil!
Helena Zeťová (†44): Nikdo ji nebral vážně!
Mimořádná zpráva