Josef Laufer (†84): Čech, co se narodil ve Francii! Tohle všechno zažil jako dítě

Josef Laufer (autor: Andrea Vernerová)

Autor: Pavel Krejčí

21. dubna 2024 19:03

Dnes přišla smutná zpráva, že ve věku 84 let zemřel Josef Laufer. Stalo se tak po čtyřleté hospitalizaci, kdy byl v umělém spánku. Už tak nemohl nikomu vyprávět, co všechno v životě zažil. 

Z Lauferova života je pochopitelně nejlépe zdokumentované období, kdy už byl známým hercem a zpěvákem. Jeho dětství ale bylo neméně zajímavé. Na člověka, který se narodil na přelomu 30. a 40. let minulého století, totiž bylo velmi netradiční.

Jen pro připomenutí – narodil se ve francouzském Sables d'Ollone. Jeho otec byl českého původu a matka rodilá Španělka. Pak žil v Anglii, kde otec do roku 1947 pracoval jako vojenský lékař.

Čtěte také

Před lety na návrat rodiny do Čech zavzpomínal v rozhlasovém pořadu Hvězdy vinylu. Otec se prý tenkrát chtěl obratem vrátit do Anglie, když zjistil, že nikdo z jeho židovské rodiny už nežije. Jenže se k moci dostali komunisté a spadla klec.

Češtinou se přitom u nich doma tenkrát rozhodně nemluvilo. "A on i se španělskou ženou a dvěma dětma, který nemluvily česky, šel do pohraničí," uvedl před lety Laufer s tím, že tatínek pracoval jako obvodní lékař ve sklárnách a dolech.

Nakonec se dočkal kariérního postupu. "Ale protože byl úžasný expert jako dětský chirurg, ortoped, pozvali ho na Karlák do Prahy a od padesátého roku jsme už pak bydleli v Praze," dodal zpěvák a herec.

Témata: Josef Laufer