Blanarovičová oplakává smrt Laufera (†84): Ať tě provází světlo, vzkázala!

Yvetta Blanarovičová a Josef Laufer

Autor: Pavel Krejčí

21. dubna 2024 14:01

Po čtyřech letech v umělém spánku na nemocničním lůžku nás opustil Josef Laufer. Smutná zpráva se sice v posledních letech dala očekávat prakticky kdykoliv, ale přišla až dnes a zarmoutila řadu jeho kolegů. Mezi nimi i Yvettu Blanarovičovou. 

Když se Laufer na jaře 2020 neprobudil po operaci, právě Blanarovičová vyjádřila víru v to, že se nakonec probere a dá dohromady. Na sociální síti zveřejnila společný snímek s Lauferem a doplnila ho následujícím vzkazem. "Držím palce, ze všech sil, můj drahý kolego," napsala.

Dnes tak pochopitelně nemohla mlčet. "Bylo pro mne ctí se s tebou setkávat na představeních, na pódiích, kde si exceloval svou brilantností a profesionalitou. Listuji v tvých knihách, obracím stránky a smutno se míchá se světlem, které si vždy vyzařoval. Ať tě provází tam nahoru. Zůstaneš navždy v mém srdci," uvedla slovenská herečka v neděli na instagramu.

Laufer se narodil ve francouzském Sables d'Olonne v srpnu 1939. Otec pocházel ze Slovenska a živil se jako lékař, maminka byla rodilá Španělka. Jejich umělecky nadaný syn se dostal do tehdejšího Československa až v roce 1947. 

Během vojenské základní služby začal s ochotnickým divadlem a režií, po absolvování vojny začal hostovat v Divadle ABC. V roce 1965 absolvoval herectví na DAMU. Následně začal vystupovat v muzikálech, filmech či televizních pořadech. Rozběhla se mu i kariéra popového zpěváka. S tou je však spojena i velká kontroverze kolem písně Dopis Svobodné Evropě, kterou nazpíval v roce 1976 na oslavu tajného agenta Minaříka.

Laufer byl ženatý, s kostýmní výtvarnicí Irenou Greifovou měl dceru Ester, která za otcem v posledních letech docházela do nemocnice, kde ležel v umělém spánku po operaci, kterou absolvoval v březnu 2020.

Témata: Josef Laufer Yvetta Blanarovičová