Jako na hudebního publicistu zásadního významu vzpomínají na zesnulého Jiřího Černého jeho novinářští kolegové. Podle předsedy České hudební akademie (ČHA) Jana Vedrala jeho důležitost ilustruje i to, že ve chvíli, kdy v ČHA umožnili, aby se členem Síně slávy stali i nehudebníci, stal se ten samý rok jejím členem. Mladší hudební publicisté na něj vzpomínají v souvislosti s působením v měsíčníku Rock&Pop. Slova uznání našel i hudebník Oldřich Říha, se kterým měl Černý rozpory.
Hudební publicista a moderátor Miloš Skalka zdůraznil, že Černý jako první pochopil, že na hudební scéně hudbu let minulých najednou v 60. letech vystřídal nový fenomén rokenrol. "Byl prvním, kdo o tom začal nadšeně psát, protože v tom cítil budoucnost muziky. A nevyčerpatelnosti rockové muziky se věnoval i ve svých sleevenotech (textech na obaly desek) a při vybírání nejrůznějších kompilací. A když klasická rokenrolová vlna opadla, tak se přeorientoval na autorskou folkovou muziku a stal se propagátorem tohoto menšinového žánru," uvedl Skalka.
Černý, který zemřel ve čtvrtek ve věku 87 let, mimo jiné spolupracoval s měsíčníkem Melodie a byl prvním šéfredaktorem časopisu Rock & Pop. "Jiří Černý měl u začátku časopisu Rock&Pop naprosto zásadní význam. On sice nebyl prvním člověkem, který by to rozjížděl z vlastní vůle, ale když ho Vojtěch Lindaur a další oslovili, zda by chtěl být šéfredaktorem, tak přes svoji značnou nevoli, protože nikdy nechtěl ničemu šéfovat, do toho šel a sehrál při jeho vzniku důležitou roli," vzpomínal Petr Korál.
Jaroslav Špulák považuje za štěstí, že byl Černým a dalšími kritiky přizván do začátku časopisu Rock&Pop. "Tím, že jsem měl možnost tam s nimi být, tak jsem se učil od nejlepších. A Jirka byl ten úplně nejlepší ze všech. Vzpomínám si třeba na to, když mi Jirka Černý během patnácti vteřin vysvětlil, co ve článku, který jsem napsal, bylo dobře a co tam bylo špatně," řekl.
Za svůj profesní život se Černý seznámil s mnoha hudebníky, s mnohými z nich se spřátelil, ale nikdy osobní sympatie nepromítal do recenzí. Legendárními se staly jeho polemiky s kapelou Katapult a jejím lídrem Říhou. Její úspěch označil za "vyhnaný manažerskými prášky" a mylně jí předvídal krátkou kariéru. "Černý byl velký borec a i velcí borci občas uletí... Je mi to líto, necítím zášť a myslím, si, že dělal svoji práci dobře. Já jsem to respektoval. Kouř od kritiky dostávali občas i Black Sabbath, AC/DC, prostě skoro všichni," řekl Říha.
Uznávaný publicista Černý se v listopadu 1989 účastnil založení Občanského fóra a v prosinci 2011 v Lucerně uváděl koncert Pocta Václavu Havlovi. "Myslím, že to byl vždycky velice slušný člověk, který stál na správné straně. Nejviditelnější to bylo během sametové revoluce na Václavském náměstí, kde moderoval demonstrace, ale bylo to už dávno předtím. Začalo to jeho propagací Karla Kryla a pokračovalo to na všech jeho poslechových pořadech, pokud je zrovna mohl v době normalizace dělat," sdělil Ondřej Bezr. "Dodnes si pamatuju, že někdy v roce 1987 pod matoucí název poslechového pořadu Průkopnice českého rocku, ukryl Martu Kubišovou. Setkal se s různými omezeními a zákazy, nebyl to úplně typický disident, ale díky tomu se mohl veřejně objevovat a nějakým způsobem formovat moji generaci dorůstající ještě za totality," dodal.
Témata: Jiří Černý