Ke slavným červencovým oslavencům patří František Ringo Čech, který se narodil právě 9. července. Loni to byly kulatiny, letos už jsou to jednaosmdesáté narozeniny. A Čech dal už před rokem jasně najevo, že v důchodu ho oslavy již nebaví.
"Já odmítám jakýkoliv oslavy," řekl Ringo před rokem v populární televizní talk show 7 pádů Honzy Dědka. Hudebník a výtvarník konstatoval, že v tomhle věku není co slavit. "Osmdesátka je tryzna. To není důvod k oslavě," poznamenal.
K hudbě to syna písničkáře Františka Čecha Pražského táhlo od malička, první bubny dostal v šesté třídě. Vyučil se televizním opravářem a poté šel v roce 1963 na konzervatoř, mezitím také bubnoval v několika kapelách. Ringo zanechal v české popmusic výraznou stopu - byl například prvním bubeníkem Olympiku (1963 až 1965), kapelníkem v divadle Semafor a psal také texty, třeba pro Pražský výběr.
Čtěte také
Koncem 60. let se také začal věnovat malování, a to díky manželce, která mu pod vánoční stromeček darovala kompletní malířské náčiní. Naivní obrazy vytváří Ringo Čech dodnes, na kontě má desítky výstav a stovky prodaných i darovaných děl.
Uspěl i na poli divadelním. Už v 80. letech slavilo úspěch jeho pojetí národního mýtu Dívčí válka, které se hraje dodnes. Kromě toho napsal i další historické kusy jako Loupežníci na Chlumu a Titanik nebo "vlasteneckou komedii" Na Brusel, Vávro!.
Témata: František Ringo Čech