Farářka Martina Viktorie Kopecká šokuje: Žiju se ženou!

Martina Viktorie Kopecká

Autor: Pavel Krejčí

25. září 2023 9:49

Blíží se další řada StarDance, jejíž zásluhou se vryla do povědomí českého národa. Nyní si farářka Církve československé husitské opět říká o pozornost. V nové knize totiž dochází na tzv. coming out. Sympatická duchovní přiznává, že žije se ženou. 

Nový titul se jmenuje Zpověď farářky. Anotace slibuje čtenářům nebývale otevřenou zpověď, v níž dává Kopecká nahlédnout do svého vnitřního světa. Úvahy v knize doplňují rozhovory, v nichž respondentka poprvé promlouvá o nečekaných tématech. Jaká to jsou, už zřejmě tušíte...

Čtěte také

Farářka si uvědomuje, která témata budou nejčastěji citována. "Určitě půjde o ta, v nichž přiznávám, že žiju se ženou," přiznala v rozhovoru pro novinky.cz. Připouští si dokonce i možnost, že coming out může znemožnit její pokračování ve službě.

"Variantu, že bych musela odejít ze služby, jsem promyslela. Na druhou stranu, můj nadřízený, pan biskup, o mém 'tajemství' ví už asi deset let. Vážím si toho, že mu mohu důvěřovat a tato důvěra trvá," zmínila se a dodala: "Může se stát, že na základě reakce věřících budeme muset můj služební život řešit."

Duchovní se svěřila, že si přeje žít v naplněném vztahu a netajit svou radost. Pravdu o její orientaci prý dosud znala jen hrstka lidí. "S tím, jak se vydání knihy blíží, jsem informaci poslala dále. V minulých dnech jsem poslala zprávy svým nadřízeným, nejbližší farníkům. Nedělalo se mi to lehce," nechala se slyšet.

Čtěte také

Co napsala Kopecká ke knize na instagramu?

Jak zvláštně rozdílná je cesta ke zpovědi, a cesta zpátky, domů. Lidé se odedávna chodili vyzpovídat z toho, co je nejen trápilo, ale také spoutávalo pocitem viny. Přicházeli s odhodláním se ke svým myšlenkám a činům před Bohem přihlásit, vyjádřit nad nimi lítost a také rozhodnutí chyby neopakovat. V tomto ohledu mám i já čeho litovat.

Třeba toho, že jsem nikdy dřív nesebrala odvahu odpovídat na některé otázky po pravdě, nebo toho, že jsem mnohokrát překročila hranici vyčerpání, sloužila v nemocná, ve dne v noci, a ještě jsem se u toho tvářila, že tohle je pravé hrdinství. Není.

Snad všechnu svoji bolest, ale i nápady a myšlenky jsem usilovně přetavila, vložila do neumělé práce rukama, schovaná za svařovací kuklou, abych se alespoň trochu dotkla světla, které není zvenku vidět. 

Zas a znova přede mnou stály stejné úkoly, kterým jsem neutekla. Rozbalila jsem krabici s nálepkou „křehké, neklopit“ a postupně se snažila upřímně vyrovnat s jejím obsahem. Přála bych si svoji pomyslnou inventuru sdílet s Vámi. Chtěla bych Vás všechny pozvat na objevnou pouť s otázkami. Kým doopravdy jsme? 

Zpověď farářky vznikala déle a řekla bych i bolestněji než Deník farářky. Ale svůj cíl toto mé zpovídání splnilo, odevzdala jsem své myšlenky, činila upřímné pokání a dotkla se úlevy, která je s tím vším spojena. 

Tím, co přetrvává, je má radost z Pravdy a z Lásky.

Témata: Martina Viktorie Kopecká