Co si zasloužil Karel Gott (†80)? Vdova Menzelová ho zmínila ohledně pomoci umělcům!

Karel Gott 4

Autor: Pavel Krejčí

27. února 2024 10:12

Olga Menzelová překvapila fanoušky tím, že se snaží pomáhat některým umělcům. Konkrétně jde podle jejích slov například o herce Oldřicha Víznera či Ivanku Devátou. Zmínila nicméně i zesnulého zpěváka Karla Gotta. Proč? 

Karel Gott je přes čtyři roky po smrti a ani před ní rozhodně nebyl v nouzi. Vdova po slavném režisérovi ho přesto zmínila v rámci příspěvku o pomoci umělcům. Na jeho příkladu se totiž snažila lidem něco vysvětlit. V Česku podle ní lidé nechápou, že jsou nejméně dva druhy umělců.

"Autor je ten, který pobírá za svoje autorská díla honoráře a tantiémy, ale výkonný umělec, co si neodpracuje, to nemá. Tedy herci odehrají film nebo divadlo a tím to končí. Režisér pobírá relativně nízké tantiémy plynoucí z kolektivní správy autorských práv. To samé zpěváci," uvedla na instagramu.

Čtěte také

"Jednou z mála výjimek, jakkoliv po zásluze, byl Karel Gott," zdůraznila Menzelová, která lidem připomněla, že i její muž jako oscarový režisér zažil doby, kdy výdělky byly nevelké.

"Nutno ještě zmínit, že před revolucí i ty nízké tantiémy pobíral za umělce Filmexport a Jirka natočil většinu filmů za minulého režimu," dodala vdova. 

Témata: Karel Gott Olga Menzelová