Přiznání Olgy Menzelové: Pomáhá Oldovi Víznerovi či Ivance Deváté!

Olga Menzelová 5

Autor: Pavel Krejčí

25. února 2024 13:51

Nedožité 86. narozeniny Jiřího Menzela si v pátek připomněla vdova Olga Menzelová. A pochlubila se něčím, za co by na ni legendární filmař byl hrdý. Konkrétně jde o nadační fond, který pomáhá umělcům. Dokonce i zaznělo, kterých osobností se pomoc týká. 

"Vím, že bys byl hrdý, že pod tvým jménem 'Nadační fond Jiřího Menzela' finančně přispívá umělcům. A navíc těm, které jsi měl rád. Oldovi Víznerovi, Zuzaně Fišárkové, Ivance Deváté, Rudolfu Jelínkovi," uvedla Menzelová na instagramu.

Uvědomuje si však, že lidé se budou ptát, proč se pomáhá zrovna umělcům. Podle vdovy panuje v Česku přesvědčení, že viditelní lidé disponují nepřeberným množstvím finančních prostředků, takže si pomoc nezaslouží. Jala se proto vysvětlovat, jaký je rozdíl mezi autorem a výkonným umělcem.

Čtěte také

"Autor je ten, který pobírá za svoje autorská díla honoráře a tantiémy, ale výkonný umělec, co si neodpracuje, to nemá. Tedy herci odehrají film nebo divadlo a tím to končí. Režisér pobírá relativně nízké tantiémy plynoucí z kolektivní správy autorských práv. To samé zpěváci," vysvětlila manželka legendárního režiséra.

Menzelová zmínila, že mnozí umělci se stydí říct si o pomoc. "Lidé, kteří celý život přinášeli radost druhým, si přece zaslouží důstojnou péči. Taková samozřejmá podpora pro umělce funguje v řadě jiných zemí. Ale u nás jsme první," poznamenala.

"Jirka byl vážně nemocný dva roky s námi doma. Potřeboval nepřetržitou péči. Dobře si pamatuji, jak bych bývala uvítala jakoukoliv pomoc, ale nebyl nikdo, kdo by Jirku býval podpořil. Oscarový režisér musí mít přece peněz dost," připomněla vlastní zkušenost.

Menzelová se proto už před třemi lety rozhodla založit nadační fond. "Rozbíháme se. Pomalu, ale jistě. A mě to moc těší," dodala. 

Témata: Olga Menzelová Jiří Menzel Oldřich Vízner Ivanka Devátá