Český lev už dnes večer! Kdo jsou favorité na získání filmových cen?

Český lev

Autor: Pavel Krejčí

9. března 2024 10:45

Dnes večer budou předány nejprestižnější české filmové ceny Český lev. Možná máte svého favorita, jeho jméno ale nakonec zaznít nemusí. Které filmy či herci a herečky mají největší šanci na úspěch? 

Akademie podle bookmakerů i sázkařů ocení jako nejlepší celovečerní snímek drama o odboji bratří Mašínů. "Obdrželo nejvíce nominací a bylo vysláno do boje o Oscary, stejně jako filmy, které v této kategorii vyhrály Českého lva v předchozích letech. Na Bratry sází také nejvíce lidí. Jedná se o 97 % náběrů v kurzu 1,35:1," uvedla mluvčí Chance Markéta Světlíková.

S kurzem 3,5:1 je na druhém místě černá komedie, která ovládla ceny kritiků, Přišla v noci. S větším odstupem se za ní řadí detektivní drama Úsvit v kurzu 8:1 a tragikomedie Tancuj Matyldo. Na ni Chance vypsala kurz 9:1. Druhý nominovaný film režiséra Tomáše Mašína, Němá tajemství, má kurz 15:1.

Čtěte také

Jasným favoritem kategorie herců v hlavních rolích je Karel Roden. Sázkoví experti věří, že si za ztvárnění exekutora Karla ve filmu Tancuj Matyldo převezme svou třetí "lví trofej". Odpovídá tomu i kurz, který klesl až na hodnotu 1,1:1. Na to, že cenu získá Kryštof Hádek coby řidič Standa Pekárek v televizním seriálu Volha, je u Chance kurz 7:1. V nominacích si konkurují filmoví představitelé bratrů Mašínových, Oskar Hes s Janem Nedbalem s kurzy 10:1 a 11:1.

Simona Peková, Regina Rázlová a Tatiana Dyková Vilhelmová. To jsou jména tří největších adeptek na cenu za nejlepší herecký výkon v hlavní roli. I tady mají ale bookmakeři jasno.

"Simona Peková v únoru získala Cenu české filmové kritiky jako nejlepší herečka. Velkou šanci má i v případě Českých lvů. Představitelka Valerie ve snímku Přišla v noci je na první příčce, a to v kurzu 1,4:1. S kurzem 3:1 následuje Regina Rázlová za roli ve filmu Tancuj Matyldo. Na to, že si křišťálovou sošku odnese Tatiana Vilhelmová, která si zahrála matku Ctirada a Josefa Mašínových, vypsali bookmakeři kurz 8:1," dodala Markéta Světlíková.

Témata: Český lev