ROZHOVOR – Vyvěrá z ní lidskost, upřímnost i silný příběh plný víry, že ani v těžkých časech není nic ztracené a člověk se svým žalem nezůstává osamocen. Skladba Davida Deyla Naděje se vrátí, která je ústřední melodií stejnojmenného charitativního projektu, jenž má pomoci rodinám zasaženým koronavirem, je nabitá emocemi. „Písnička doprovázená klipem vypovídá o životních hodnotách a největší odměnou pro mě jako autora je, když od lidí, jimž během pandemie zemřeli blízcí, slyším, jak moc jim pomáhá vyrovnat se se ztrátou milovaných. Vlastně léčí duše zasažené steskem,“ říká zpěvák David Deyl v rozhovoru pro vydavatelství INCORP a.s., které se svými tituly EuroZprávy.cz a stars24.cz je mediálním partnerem akce.

Jeho duše byla plná smutku, stesku a dekadence, když každý den slyšel a četl, jak koronavirus svírá zemi, v níž na covid-19 umírají tisíce lidé. Proto skladatel a zpěvák David Deyl sedl k pianu a za pouhé dvě hodiny vytvořil píseň Naděje se vrátí, která je ústřední melodií stejnojmenného charitativního projektu, jenž má pomoci rodinám zasaženým koronavirem. „Najednou jsem se napojil na nebesa či na vesmír a skladba byla na světě. Kdybych ji nesložil, tak bych snad musel na nějakou psychoterapii, neboť tragické zprávy na mě opravdu doléhaly. Veškeré emoce, které jsem v sobě měl, jsem do ní přenesl a příznačně jsem ji nazval Naděje se vrátí,“ vysvětluje držitel ceny pro nejúspěšnějšího autora OSA v roce 2010.

Hned při úvodních tónech začínají být dojatí i drsní rockeři. „Psali mně i volali například fanoušci Kabátů anebo skupiny Rammstein, že při jejím poslechu mají husí kůži a cítí mrazení. Pro lyrického tenora nemůže být většího vyznamenání, než když vám drsní chlapi a i ženy přiznají, že díky vaší tvorbě mají slzy v očích,“ tvrdí interpret hitu Akorát, který na Youtube už zhlédlo téměř šestnáct milionů fanoušků. Veškerý výtěžek ze skladby i jejich práv Naděje se vrátí po přehrání na platformách Amazon, Apple Music, Youtube, Spotify poputuje na účet Charity Česká republika, která akci zaštiťuje. „Vše je naprosto transparentní, veškerý profit z písně okamžitě vydavatelství Warner Music, které mě zastupuje, posílá přímo právě na účet Charity České republiky. Budu šťastný, když si posluchači na platformách budou píseň co nejvíce přehrávat, aby výrazně se sbírkou pomohli,“ přeje si Deyl, který se do charity zapojuje tradičně. Jeho jméno je například spojeno s projektem pochodu Avon za zdravá prsa, pro který složil Nic nevzdávám a Budu tu stát.

Držitel Ceny pro objev roku Českého rozhlasu, Legendy Nočního proudu si pochvaluje práci textařky Magdaleny Drsové. „Dokázala udržet frázování v poměru 1:1, což není vůbec jednoduché. Vyrovnala se takovým mistrům jako byli pánové Borovec či Vrba, kteří už bohužel odešli do textařského nebe,“ konstatuje zpěvák, který se v roce 2009 uvedl debutovým albem Hlavolam. Skladba Naděje se vrátí je doplněna klipem, za nímž stojí Bisev Arichtev. „Jeho video je autentické, naprosto koresponduje se skladbou i textem. Klipu dal globální přesah.“ Na práci je znát i rukopis specialisty na audio Marcuse Trana. „Výrazně pomohl i světoznámý producent a držitel čtyř Grammy Nicolas Ramirez. O mastering se postaral Gene Grimaldi spolupracující s Lady Gaga, Stingem a Jennifer Lopezovou,“ pochvaluje si  skladatel a zpěvák David Deyl v rozhovoru pro vydavatelství INCORP a.s., které se svými tituly EuroZprávy.cz a stars24.cz je jedním z mediálních partnerů akce s Názvem Naděje se vrátí a podtitulem Aby na to nebyli sami.

Napojil se na nebesa a za dvě hodiny měl hit

Pane Deyle, dojímá vás skladba Naděje se vrátí? Když jste ji totiž naživo dozpívával na čtvrtečním představení v pražském hotelu Marianeum, všiml jsem si, že jste měl slzy v očích?

Vždy, když se blížím k jejímu konci, uvědomuji si její silný příběh. Předtím se koncentruji na profesionální vystoupení i provedení, ale v závěru se už neubráním dojetí. Veškeré mé emoce vycházejí ze srdce, a tak slzy v očích jsou výsledkem takové chemické rovnice. Písnička doprovázená klipem vypovídá o životních hodnotách a největší odměnou pro mě jako autora je, když od lidí, jimž během pandemie zemřeli blízcí, slyším, jak moc jim pomáhá vyrovnat se ztrátou milovaných. Nejsou v jednoduché situaci, ale nyní vědí, že na svůj žal nejsou sami a sbírka organizovaná Charitou Česká republika jim má pomoci v nejtěžších chvílích. Všichni věříme, že Naděje se vrátí.

Zmínil jste, že píseň je o životních hodnotách. Můžete říci, co máte přesně na mysli?

Je přece úplně jedno, zda vám před domem či bytem parkuje porsche, anebo ferrari. Stačí přece škodovka. Primární je, že velká část lidí pandemii přežila a jsou zdraví. A ti, kteří během koronaviru přišli o své blízké, v textu i klipu poznají, že smrtí vlastně nic nekončí. I když přišli o rodinu, nebudou tady sami, protože stále budou v kontaktu se svými blízkými, byť odešli do nebe.

David Deyl - Naděje se vrátí. (4:05) | zdroj: YouTube

Text písně i samotná skladba má ohlas i u tvrdých rockerů, kteří poslouchají Kabáty či skupiny Rammstein. Nejste jejich zájmem překvapený?

Pro lyrického tenora nemůže být většího vyznamenání, než když vám drsní chlapi a i ženy přiznají, že díky vaší tvorbě mají slzy v očích. Psali mně i volali, že při jejím poslechu mají husí kůži a cítí mrazení v zádech.

Jak vám dlouho trvalo, než jste hit zkomponoval?

Její kostru jsem měl hotovou za dvě hodiny. Najednou jsem se napojil na nebesa či na vesmír a skladba byla na světě. Kdybych ji nesložil, tak bych snad musel na nějakou psychoterapii, neboť tragické zprávy na mě opravdu doléhaly. Veškeré emoce, které jsem v sobě měl, jsem do ní přenesl a příznačně jsem ji nazval Naděje se vrátí. Když jsem ji dokončil, cítil jsem zase klid a víru v duši, veškeré napětí bylo pryč. Musím ale přiznat, že skladbě prospělo i zapojení symfonického orchestru Českého rozhlasu, který vnesl uměleckou jiskru. Na práci je znát i rukopis specialisty na audio Marcuse Trana, který muziku cítí stejně jako já. Výrazně pomohl i světoznámý producent a držitel čtyř Grammy Nicolas Ramirez. O mastering se postaral Gene Grimaldi spolupracující s Lady Gaga, Stingem a Jennifer Lopezovou,

Měl jste hned představu o textu?

Než jsem se sešel s textařkou Magdalenou Drsovou, měl jsem pro ni připravené dvě A 4 papíru s připomínkami a návrhy, které do své práce přenesla. Klíčové je, že dokázala udržet frázování v poměru 1:1, což není vůbec jednoduché. Vyrovnala se takovým mistrům jako byli pánové Borovec či Vrba, kteří už bohužel odešli do textařského nebe. Pokud textař nedodrží frázování, zcela vám skladbu změní a rozhází.

Klip vykresluje, že ani po smrti se kontakt neztrácí

Silný příběh skladbě dodává i klip, za nímž stojí český režisér Bisev Arichtev, který se proslavil seriálem Vyprávěj, První republika a naposledy i Kukačkami. Co byste na jeho tvorbě nejvíce vyzdvihl?

Jeho video je autentické, naprosto koresponduje se skladbou i textem. Klipu dal globální přesah, neboť naše pomoc je i mezinárodní a netýká se jen České republiky. Účast takové osobnosti je v podstatě zázrak. Chtěl jsem, aby si natáčení vzal pod patronát někdo se zkušenostmi s velkými filmovými produkcemi. Jsem rád, že moje troufalé přání Biser Arichtev vyslyšel. Klip díky němu opravdu vyznívá tak, že Naděje se vrátí, a to i tehdy, když vás opustí blízký člověk. Stále o něm víte a on vaši životní pouť sleduje z nebes. Kontakt s milovaným tedy neztrácíte ani po jeho skonu. A v klipu Bisera Arichteva je vše dojemně vykresleno. Opomenout ale nemohu i umělecké vyjádření scénáristky Terezy Hirsch. Všichni, které jsem jmenoval, prokázali, jakými jsou ve svém oboru profesionály a je nutné zdůraznit, že tým pracoval bez nároku na honorář.

Vrátil bych se ještě k vám. Kde vlastně berete inspiraci?

Převážně ze svých prožitých vztahů. Ale u písně Naděje se vrátí šlo o úplně jiný signál či impuls než u předešlých skladeb. Byl jsem vlivem pandemie opravdu zasažen. Nejednalo se totiž o regionální tragédii či katastrofu, jako když Českou republiku zasáhly povodně. Najednou jsem si uvědomil, že na covid-19 umírají lidé po celém světě. A ta představa mě velice trápila. Cloumaly mnou emoce a ty jsem do skladby převedl. Hned jsem věděl, že skládám silný příběh, a to je právě onen rozdíl oproti předešlým písním.

Co vás přimělo nabídnout skladbu do projektu Naděje se vrátí a začít spolupracovat s Charitou Česká republika?

O nápadu s písní jsem hovořil na dobročinné akci v divadle v Jablonci nad Nisou, kde byl také přítomen Tomáš Zdechovský (lidovecký europoslanec – pozn. red.). Melodie a nápad podpořit skladbou dobrou věc se mu natolik zalíbily, že mě propojil s Charitou Česká republika a začalo se na sbírce pracovat, za což mu patří velké díky. Seznámil jsem se tak s jejím generálním sekretářem Jakubem Líčkou a jemu i jeho spolupracovníkům se moje práce líbila, a tak jsme se dohodli, že na sbírce pro rodiny zasažené covidem-19 budeme spolupracovat. Víte, mě anebo mou manažerku neustále oslovují lidé z různých charit. Ale já je neznám, a tak nevím, zda nemají nějaké nekalé úmysly a nechtějí mé jméno zneužít pro svůj profit. Už před koronavirem jsem měl neustále nabídky. Tady ale bylo vše od začátku transparentní a osoba Tomáše Zdechovského je jistotou, že peníze půjdou skutečně na pomoc potřebným. A rovněž druhá strana, v tomto případě Charita Česká republika, má jistotu, že veškerý výtěžek ze skladby i jejich práv Naděje se vrátí po přehrání na platformách Amazon, Apple Music, Youtube, Spotify poputuje přímo na účet Charity Česká republika, což zajistí vydavatelství Warner Music, které mě zastupuje. Budu šťastný, když si posluchači na platformách budou píseň co nejvíce přehrávat, aby výrazně se sbírkou pomohli.

Bylo složité dohodnout se i s Českým rozhlasem, aby se stal hlavním mediálním partnerem a hrál vaši skladbu?

Nepoužil bych slovo složité. Obě strany musejí vždy vymyslet formu spolupráce, která je schůdná pro všechny. A pro veřejnoprávní médium musí být přijatelný i autor písně či zpěvák a tým lidí, kteří se na všem podílí. Když najdete společnou cestu, pak už se vše rozjede tak, jak má.

Dívce ze sboru pomáhá píseň překonat stesk po mamince

Vy máte ale určitou výhodu, že tradičně charitativním akcím pomáháte. Vaše jméno je například spojeno s projektem pochodu Avon za zdravá prsa, pro který jste složil Nic nevzdávám a Budu tu stát, duet, který zpíváte s Monikou Absolonovou. Co způsobilo, že máte tak silné sociální cítění?

Zřejmě je to dáno tím, že jsem věřícím člověkem. Už jako malý jsem ministroval ve Šluknovském výběžku. A přiznám se, že jsem si jednou řekl, že když mně Bůh pomůže najít v muzice uplatnění, tak já mu vše vrátím tím, že budu pomáhat. Ale nejsem jediný, který podporuje projekty pro potřebné. Ocenit musím Moniku Absolonovou, ale i Xindla X, který třeba skvěle otextoval skladbu Budu tu stát. Mimochodem i on skvěle dodržel frázování.

Nemáte pocit, že píseň Naděje se vrátí vnáší do duší lidí dobro? Zkrátka jsou po jejím poslechu lepšími a hodnějšími?

Netroufnu si odpovědět, zda skladba udělá z lidí hodnější bytosti, protože to nevím. Ale mám odezvu od mých starších sester, které mně řekly, že po doznění skladby se jim moc ulevilo. A tak může působit jako určitá forma muzikoterapie. O čem jsem se ale přesvědčil, je, že pomáhá těm, kteří přišli třeba o rodiče, jak už jsem říkal. Konkrétně znám smutný osud jedné dívky z dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu. Když jsme natáčeli finální verzi, najednou dívka, která písní žila, ve sboru nebyla. Od paní Věry Hrdinkové, která sbor vede, jsem se dozvěděl, že ten den, kdy byla píseň dokončena, dívence zemřela maminka. Byla těžce nemocná, ale její odchod bohužel urychlil covid-19. Byl jsem pak dojatý, když mně malá zpěvačka napsala, že si ani neumím představit, jak moc ji moje skladba pomáhá překonat stesk po mamince. Pak vidíte, že vaše práce má smysl a vlastně i léčí bolavé duše.

Říkal jste, že projekt Naděje se vrátí je mezinárodní. Bude mít vaše píseň například i anglickou verzi?

A nejenom anglickou, ale hotová je už i ve španělštině. Za jediný den ji v češtině i v zahraničních úpravách nazpíval právě dětský sbor Českého rozhlasu. Malí interpreti odvedli neskutečný výkon. Já jim říkám, že jsou andílci. Nyní se ale chceme koncentrovat hlavně na pomoc v České republice a šířit povědomost o charitativním projektu Naděje se vrátí. Rád bych využil příležitosti, že poskytuji rozhovor vydavatelství INCORP a.s., do jehož portfolia patří EuroZprávy.cz a strars 24.cz, a poděkovat mu, jak o projektu jeho média píší a kolik sil mu věnují.

Myslíte si, že vaše čerstvě složená písnička je nejlepší skladbou, jakou jste kdy doposud zkomponoval?

Je velice obtížné se chválit. Ale mám dojem, že se opravdu povedla a zřejmě je opravdu tím nejlepším, co jsem doposud složil. Hlavní ale je, aby si ji lidé na platformách pouštěli a tím přispívali na sbírku. A pokud veřejnost přispěje i hotovostí na účet, budu rád. Věřím, že lidé, kteří nemají ještě svoji rodinu, jako například já, pomohou finančně nejvíce. Ať se skutečně Naděje vrátí.

Více podrobností o charitativním projektu najdete na stránce http://www.nadejesevrati.cz/. Na webu je možné zhlédnout i samotný klip se skladbou zpěváka Davida Deyla.

Témata:

David Deyl | Naděje se vrátí (projekt) | Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | charita | Zdechovský, Tomáš /KDU-ČSL/ | stars24.cz

Vstoupit do diskuse