Letošní září bylo k šoubyznysu opravdu kruté. Přišli jsme totiž o vynikající a legendární herce, spisovatele a nezapomenutelné osobnosti. A to nejen v Česku. Smrt zasáhla i do životů zakladatele Playboye, nejbohatší ženy světa, významných herců či dabérů. Pojďte si s námi zavzpomínat na umělce, bez kterých by například český či zahraniční filmový svět vypadal dnes úplně jinak. Na umělce, na které by se nikdy zapomenout nemělo.
Český národ přišel hned prvního září o výborného herce a dabéra Vladimíra Brabce (+83). Představitel Majora Zemana, který se ke konci života věnoval už jen dabingu, dal hlas například plukovníku Potterovi v seriálu M.A.S.H. O svém účinkování ve známém seriálu Třicet případů majora Zemana napsal Brabec dokonce knihu s názvem Jak to vidím dnes. Seriál byl totiž spojován s komunistickou ideologií. Po roce 1989 se i přesto vrátil na televizní obrazovky. Smutnou zprávu o jeho skonu sdílela hercova vnučka na svém instagramu.
Ve věku 66 let nás šestnáctého září opustil český spisovatel Petr Šabach. Autor humoristických románů a povídek měl velkou zásluhu na vývoji české kinematografie. Snímky jako Šakalí léta, Pelíšky, Občanský průkaz či Pupendo byly natočeny právě podle autorovy předlohy. Nakladatelství Paseka, se kterým Šabach dlouhá léta spolupracoval, vydalo autorovy nejznámější knihy, jako například Hovno hoří či Máslem dolů. Jako první také zveřejnilo zprávu o jeho smrti.
Nedávná smrt Jana Třísky (+80) byla nečekaná a plná nevyjasněných okolností. Když byly spekulace o hercově sebevraždě vyvráceny jak jeho kolegy, tak policií, zůstala zde otázka, proč herec v jeho vysokém věku takto riskoval a sedl si na samotný okraj Karlova mostu. Dva dny po nešťastné události v centru Prahy měl představitel legendárního učitele Igora Hnízda začít natáčet nový film Jiřího Mádla Na střeše. Mádl byl tedy jedním z prvních, kdo s naprostou jistotou vyloučil hercovu možnou sebevraždu.
Před třemi dny nás navždy opustila herečka Květa Fialová (+88). Okouzlující Tornádo Lou z filmu Limonádový Joe několik let bojovala se zákeřnou Alzheimerovou nemocí, která ji připravila o značnou část paměti. Přesto s humorem vtipkovala: ,,Smrt je nejlevnější cestovka. A já jsem zvědavý turista!‘‘ Smrti se prý nebála. Statečná herečka si zahrála například ve filmech Adéla ještě nevečeřela, Účastníci zájezdu, Ostře sledované vlaky a celý život hrála jí tolik milované divadlo.
Během září odešel do hereckého nebe i Richard Anderson, který si zahrál například v seriálu Perry Mason. Dalším zesnulým byl Harry Dean Stanton, kterého známe z filmů Zelená míle, Alpha dog nebo Vetřelec. Ve stejný den, tedy patnáctého září, zemřela nejstarší žena světa Violet Mosse Brown. Bylo jí neuvěřitelných 117 let! Nejbohatší žena světa, dědička značky L’Oréal Liliane Bettencourt, zemřela ve věku 94 let. Její majetek byl letos na jaře odhadnut na neuvěřitelných 863,3 miliardy korun. 23. září přišel svět o soulového zpěváka Charlese Bradleyho (+68). Před třemi lety jsme hudební ikonu mohli vidět i u nás na festivalu Colours of Ostrava. Před dvěma dny zemřel ve věku 91 let miliardář a zakladatel časopisu Playboy Hugh Hefner. Na obálku jeho časopisu se svlékly takové krásky jako Madonna, Pamela Anderson, Cindy Crawford či Marilyn Monroe, vedle jejíhož hrobu si před mnoha lety koupil Hefner místo. Chtěl být totiž ikoně Monroe nablízku i po smrti.
Témata: úmrtí Vladimír Brabec Violet Mosse Brown Harry Dean Stanton Richard Anderson Petr Šabach (spisovatel) Květa Fialová Jan Tříska Hugh Hefner