Evropa musí i po pandemii nemoci covid-19 více investovat do zdravotní péče. V rozhovoru pro agenturu AFP to ve středu uvedl Hans Kluge, ředitel pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) pro evropský region.
Podle ředitele ani zdaleka není jasné, zda tento region je v lepší kondici než byl před covidem a zda by dokázal čelit případné další pandemii.
"Je to divné. Přišli jsme (pandemií) o sedm milionů lidí. A ministr za ministrem mi říkají, že musí bojovat jako o život za to, aby udrželi stejnou úroveň investic do zdravotnictví," řekl Kluge . Podle jeho slov v tomto směru panuje "ohlušující mlčení", které je třeba "prolomit".
Kluge také uvedl, že je třeba zvýšit financování zdravotnictví v celém regionu, kde panuje nedostatek zaměstnanců v tomto odvětví a označil to za "katastrofu". Podle jeho slov je třeba řešit i nedostatek základních léčiv, jako jsou paracetamol či některá antibiotika.
Podle šéfa WHO pro Evropu není region po překonání krize spojené s pandemií silnější. "Pokud zítra vypukne další pandemie, nemohu vám říci, že jsme na tom už lépe, co se týče spravedlivého přístupu k vakcínám či zdravotních opatření," varoval.
Členské státy EU však podle něj pochopily, že nebudou v bezpečí, aniž by byli v bezpečí i jejich sousedé. "Jen to (jediné) ale nestačí," dodal.
Solidarita mezi zeměmi je podle něj ještě potřebnější v době probíhající války. K situaci na Ukrajině se však vyjádřil poměrně pesimisticky: "Vzhledem ke všemu ostatnímu, co se momentálně děje, a jak rozptýlená je pozornost světa, se tato zima může pro ukrajinský lid stát velmi velmi temnou a studenou."
Témata: Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) WHO (Světová zdravotnická organizace)