Během několika týdnů museli lékaři v krnovské nemocnici ošetřit vícero pacientů po uštknutí zmijí.
Server novinky.cz upozornil na dva případy. Při jednom měl třiačtyřicetiletý muž těžký průběh otravy, u devětapadesátileté ženy byl průběh otravy lehčí.
Muže had uštknul v okamžiku, kdy se ho pokoušel zachránit ze silnice. Had ho ale uštknul do ruky muž se silnými nevolnostmi skončil v krnovské nemocnici.
"Stupeň otravy byl poměrně těžký, a proto jsme příznaky konzultovali s toxikologickým centrem KARIM Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a požádali o vydání antiséra. Muž byl po několikadenní hospitalizaci propuštěn domů," uvedl vedoucí lékař jednotky intenzivní péče krnovské nemocnice Bronislav Čapek.
Ženu zmije uštkla, když sekala trávu. Na rozdíl od muže ale vykazovala jen mírné lokální příznaky, otok a bolest nohy. V jejím případě pak stačila léčba antihistaminiky a kortikoidy a po čtyřdenní hospitalizaci byla propuštěna do domácí péče.
Pokud se pohybujte v oblasti, kde se vyskytují hadi, buďte vždy ostražití a mějte oči otevřené. Pokud se pohybujete v přírodě, dbejte na to, kde šlapete, kam saháte a kam sedáte. Nikdy se nepokoušejte chytat nebo dotýkat se hadů, i když vypadají neškodně. Mnoho uštknutí nastává právě při pokusech o manipulaci s hadem.
Pokud se nacházíte v oblasti, kde jsou hadi běžní, naučte se rozpoznávat místní druhy hadů, zejména ty jedovaté. Tímto způsobem budete schopni vyhýbat se oblastem, kde se mohou nacházet. Pokud už u uštknutí dojde, prvním příznakem jsou dvě až čtyři malé ranky, v jejichž okolí vzniká otok s výrazným bledým středem.
Následuje zvýšená teplota doprovázená silným pocením, pocity na zvracení, bolestí břicha či průjmem. Smrtelné účinky zmijího jedu jsou vzácné, přesto je potřeba vyhledat lékaře.
Témata: Hadi Moravskoslezský kraj