Aplikace Tečka, s jejíž pomocí lidé mohou prokazovat, že jsou očkováni proti koronaviru, otestováni nebo po nemoci, nově zobrazuje certifikáty modrou barvou. Důvodem změny je podle mluvčího Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) Lukáše Trnky to, že pro uznání bezinfekčnosti platí v různých zemích EU různé podmínky.

Zatímco v Česku je doklad o očkování do 14 dnů po druhé dávce dvoudávkové vakcíny neplatný, v některých zemích stačí k prokázání bezinfekčnosti už první dávka. Dřívější červené či zelené podbarvení mohlo být při cestování matoucí.

"Označování certifikátů zelenou a červenou barvou podle platných ochranných opatření ČR jsme ponechali pouze v seznamu osob a seznamu certifikátů osoby," uvedl Trnka.

Druhým důvodem změny je podle Trnky to, že by se kontroloři při zjišťování bezinfekčnosti například při vstupu na kulturní akci či při cestování, neměli řídit pouze pohledem na podbarvení dokladu v aplikaci.

"Kontrolor by měl ověřovat platnost certifikátu vlastní čtečkou QR kódu, například aplikací čTečka nebo obdobnou, podle pravidel příslušného státu," doplnil Trnka.

Aplikaci Tečka už si stáhlo přes milion uživatelů. Aplikace je dostupná od 30. června. Aplikace funguje buď pasivně pro uložení vydaného certifikátu, nebo je aktivně propojená s databází Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a o výsledky nového testu nebo podanou vakcínu se sama automaticky aktualizuje.

V aplikaci je možné evidovat potvrzení i pro více lidí najednou. U certifikátů se rovněž zobrazuje, kolik času například zbývá do vypršení platnosti testu na covid-19.

Témata:

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | stars24.cz

Vstoupit do diskuse