Certifikát o prodělaném covidu, potvrzení o očkování nebo o prodělaném testu lze od začátku měsíce stáhnout online. Podívejte se, jak na to.

Doklad o bezinfekčnosti je potřebný například pro návštěvu hromadných akcí, restaurací nebo cestování do sedmi evropských zemí. V papírové podobě lze doklad získat v očkovacím centru nebo doklad o prodělané nákaze může vystavit praktický lékař.

Mobilní klíč eGovernmentu - máte účet v Národním bodu | zdroj: YouTube

Dostatečnou ochranu podle rozhodnutí ministerstva zdravotnictví poskytuje už doba 22 dní po podání první dávky očkování proto koronaviru. Certifikát o očkování můžete získat zde

Mobilní klíč eGovernmentu - jste nový uživatel | zdroj: YouTube

Kompletní imunita vzniká až zhruba dva týdny po dokončeném očkování, bývalý ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) ale mírnější podmínky hájil tím, že ochrana je srovnatelná například s antigenním samotestem.

Mobilní klíč eGovernmentu - máte datovou schránku | zdroj: YouTube

Negativní test je další možností, jak prokázat bezinfekčnost. Pro některé služby či akce je nutný test odebraný zdravotníkem, PCR nebo antigenní, jinde stačí právě i samotest, třeba ze zaměstnání či školy, kde se testuje jednou týdně. Provozovatelé restaurací testy kontrolovat nemusí, například u kadeřníka nebo na hromadných akcích je nutné test předložit a pro akce je uznávaný jen od zdravotníků. 

Témata:

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | očkování | stars24.cz

Vstoupit do diskuse