Papež František dnes ve svém poselství Urbi et orbi (Městu a světu) apeloval na rychlejší distribuci vakcín, zejména chudým zemím. Ozbrojené konflikty během pandemie označil za skandální.
Velikonoční mši sloužil kvůli pandemii covidu-19 už druhý rok za sebou v omezeném režimu, uvnitř Svatopetrské baziliky. Obvykle hlava katolické církve připomíná zmrtvýchvstání Ježíše Krista za přítomnosti desítek tisíc věřících na Svatopetrské náměstí. To letos stejně jako loni zelo prázdnotou.
Mši mohlo v obrovském chrámu přihlížet jen zhruba 200 církevních hodnostářů a dalších přítomných. Obřad a poselství bylo možné sledovat nainternetua po celém světě jej přenášela i televize.
"Pandemie se stále šíří, zatímco sociální a ekonomická krize zůstává - hlavně v případě chudých - vážná. Ozbrojené konflikty - což je skandální - přesto neskončily a posiluje se vojenský arzenál," uvedl František v poselství, které tradičně shrnuje problémy světa a vyzývá k míru.
Papež Boha požádal, aby utěšil nemocné, dále ty, kteří přišli o blízkého člověka, a nezaměstnané. Úřady vyzval, aby pomohly rodinám, jež se potýkají s existenčními problémy. František pochválil v kontextu pandemie zdravotnický personál a projevil soucit s mladými, kteří nemohou do škol. Bojovat s pandemií byli podle něj povoláni všichni lidé.
"Vyzývám celé mezinárodní společenství, aby se v duchu globální odpovědnosti zavázalo překonat zpoždění v distribuci vakcín a usnadnit ji, zejména v nejchudších zemích," řekla hlava katolické církve.
Dnešek je mezinárodním dnem proti nášlapným minám, František je ve svém proslovu označil za "zákeřná a hrozivá zařízení" a "nástroje smrti". V projevu zmínil také nepokoje v Barmě, kde lidé protestují proti vojenské juntě. Připomněl několik konfliktních zón v Africe, například etiopskou oblast Tigraj, kde loni v listopadu začaly boje mezi mezi federální a lokální vládou. Izraelce a Palestince vyzval, aby "znovu objevili sílu dialogu".
Témata: Papež František Velikonoce