Sčítání se koná každých deset let a je povinné. Letos budou lidé vyplňovat zhruba o polovinu méně údajů než v roce 2011. Část dat totiž statistici získají z registrů, a proto nebude trvat vyplnění nijak dlouho.

Formuláře bude možné posílat elektronicky, a to od 27. března do 9. dubna. Vyplnit se pak dají na webu www.scitani.cz či v mobilní aplikaci Sčítání21. Většinu kolonek nebude nutné vypisovat, stačí vybrat z nabídky.

"Vyplnění společné části sčítacího formuláře za byt a domácnost zabere asi deset minut a druhé části zhruba pět minut za jednu osobu," uvedla Voldánová.

Lidé, kteří se nesečtou přes internet, budou muset od 17. dubna do 11. května vyplnit papírový formulář. Získají ho od sčítacího komisaře či na většině pošt.

Sčítání se na českém území konalo poprvé v roce 1869. Od roku 1918, tedy od vzniku samostatného Československa, se uskutečnilo devětkrát. Opakuje se pravidelně každých deset let. Desetiletý interval se nedodržel jen za druhé světové války. Poslední cenzus byl v roce 2011, kdy se dotazníky daly poprvé vyplňovat přes internet.

Témata:

Sčítání lidu | stars24.cz

Vstoupit do diskuse