V souvislosti s pandemií koronaviru se vyrojila velká spousta map a online přehledů, na kterých lze sledovat v reálném čase počty nakažených a mrtvých. Připravili jsme pro vás obsáhlý přehled těch nejznámějších map včetně toho, čím vynikají.

Nejpřehlednější a pravděpodobně nejaktuálnější statistiku poskytuje aplikace, kterou vytvořila Univerzita Johnse Hopkinse. Mapa, kterou najdete ZDE, srovnává data Světové zdravotnické organizace a Centra pro kontrolu a prevenci nemocí a aktualizuje se o nejnovější čísla několikrát za hodinu.

Na podobném principu pracuje i mapa Coronavirus.app, kterou najdete ZDE. Ta srovnává data z více než 30 zdrojů, včetně největších světových médií, zpravodajských agentur a a čínských úřadů. Stojí za ní skupina francouzských vědců působících na Tchaj-wanu.

Další mapa, takzvaná Mapa zdraví neboli HealthMap, na to jde jinak. Nezaměřuje se na konkrétní počty nemocných a nakažených, ale funguje na principu umělé inteligence, která skenuje zprávy z celosvětových i lokálních médií a podle nich vytváří mapu nakažených. Aplikaci, kterou ocení zejména lékaři, najdete ZDE.

Pokud nejsou složité mapy vaší silnou parketou, možná oceníte následující YouTube projekt, který v online formě zobrazuje počty nakažených v jednotlivých zemích.

Koronavirus online | zdroj: YouTube

Vlastní mapu spustil také Google, který monitoruje počty nakažených na celém světě. Kromě jiného také přepočítává počet nakažených na milion obyvatel. Jeho mapu najdete ZDE.

Zajímavý přehled vytvořila i University of Virginia. Ta na rozdíl od většiny statistik přehledně rozděluje hodnoty na celkový počet nakažených a aktuální počet nakažených, které navíc zobrazuje v přehledném grafu. Mapu naleznete ZDE.

Svou vlastní mapu má i Světová zdravotnická organizace. Ta zobrazuje pouze základní data a najdete ji ZDE. Statistický přehled, avšak bez mapových podkladů, je pak v aktualizované podobně k nalezení na statistickém webu Worldometers ZDE.

Nově se dá situace sledovat interaktivním způsobem i v Česku. Ministerstvo zdravotnictví kvůli nákaze zřídilo nový web. Na adrese https://koronavirus.mzcr.cz jsou k dispozici aktuální statistiky, vydaná opatření proti nákaze, informace pro zdravotníky, zaměstnavatele i zaměstnance, doporučené postupy, tiskové zprávy či potřebné materiály ke stažení.

Témata:

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | stars24.cz

Vstoupit do diskuse