Změna času z letního na zimní: Noc na neděli bude o hodinu delší

Změna času

Autor: Pavel Krejčí

28. října 2023 20:40

Začal víkend, který zahrnuje dnešní státní svátek 28. října a navíc bude o hodinu delší. V noci z neděle na pondělí se totiž změní středoevropský letní čas na standardní středoevropský čas, někdy také označovaný jako zimní.  

Přístroje jako počítače, mobilní telefony či chytré hodinky už v naprosté většině případů reflektují změnu automaticky. Hodinové stroje ale lidé musí přenastavit sami, přičemž ručičky budou vracet o hodinu zpět. Letní čas totiž skončí v neděli 29. října ve 3:00, hodiny se posunou o šedesát minut nazpět na 2:00. 

Standardní středoevropský nebo také zimní čas následně potrvá do poslední březnové neděle, kdy bude víkend naopak o hodinu kratší. Ve 2:00 posuneme hodiny o šedesát minut vpřed na 3:00. 

Původně se letní čas zavedl kvůli úsporám energie, které jsou ale nyní zanedbatelné. Odborníci naopak upozorňují, že převažují negativní důsledky na lidské zdraví. Někteří lidé mají kvůli změně času problémy s psychickou i fyzickou výkonností, stěžují si na zhoršení spánku, únavu či nevolnost. Přenastavení vnitřních hodin jim nějakou dobu trvá. Při volbě celoročního času by byl podle odborníků pro člověka každopádně příznivější pásmový čas, který platí v zimě.

Letní čas byl v českých zemích poprvé zaveden v letech 1915 a 1916. Vrátil se za druhé světové války v roce 1940 a trval do roku 1949. Potřetí si Češi začali posouvat hodinky před 40 lety za energetické krize. Do poloviny 90. let trval v Česku letní čas půl roku. Od roku 1996 se republika připojila ke zvyklostem EU a časový posun trvá sedm měsíců.

Vláda předloni rozhodla, že letní čas bude i v dalších pěti letech stejně jako dosud začínat vždy poslední březnovou neděli a trvat do poslední neděle v říjnu, stejně jako ve většině evropských zemí. Ministerstvo práce v podkladech k předpisu napsalo, že jednotné stanovení letního a zimního času v EU na příští roky je podstatné kvůli dopravě i fungování trhu. 

Témata: Změna času Čas