Změna času se blíží: Který z říjnových dnů bude o hodinu delší?

Změna času

Autor: Jan Hrabě

18. října 2023 17:01

Problematika změny času se diskutuje dlouhá léta, zatím ale zůstává všechno při starém. V říjnu nás tedy čeká přeřizování hodinek a jeden den, který bude delší než 24 hodin. 

Tradičně to bude volný den, konkrétně poslední neděle v říjnu. 29. října skončí letní čas a hodiny se ve 3:00 posunou o hodinu nazpět na 2:00. 

Původně se letní čas zavedl kvůli úsporám energie, které jsou ale nyní zanedbatelné. Odborníci naopak upozorňují, že převažují negativní důsledky na lidské zdraví. Někteří lidé mají kvůli změně času problémy s psychickou i fyzickou výkonností, stěžují si na zhoršení spánku, únavu či nevolnost. Přenastavení vnitřních hodin jim nějakou dobu trvá. Při volbě celoročního času by byl podle odborníků pro člověka každopádně příznivější pásmový čas, který platí v zimě.

Letní čas byl v českých zemích poprvé zaveden v letech 1915 a 1916. Vrátil se za druhé světové války v roce 1940 a trval do roku 1949. Potřetí si Češi začali posouvat hodinky před 40 lety za energetické krize. Do poloviny 90. let trval v Česku letní čas půl roku. Od roku 1996 se republika připojila ke zvyklostem EU a časový posun trvá sedm měsíců.

Vláda předloni rozhodla, že letní čas bude i v dalších pěti letech stejně jako dosud začínat vždy poslední březnovou neděli a trvat do poslední neděle v říjnu, stejně jako ve většině evropských zemí. Ministerstvo práce v podkladech k předpisu napsalo, že jednotné stanovení letního a zimního času v EU na příští roky je podstatné kvůli dopravě i fungování trhu. 

Témata: Změna času Čas