Změna času a vlaky? ČD řekly, jak ovlivní dálkové noční spoje

Vlaky

Autor: Jan Hrabě

28. března 2024 10:10

Letošní čtyřdenní velikonoční volno bude o hodinu kratší, než by mohlo být. Důvodem je změna času, kdy v noci ze soboty 30. na neděli 31. března začne platit letní čas. České dráhy upozornily cestující, že noční vlaky tak naberou šedesátiminutové zpoždění. 

Zpozdí se celkem dvanáct nočních vlaků, informovaly České dráhy. Dopravce avizuje, že se vzniklé zpoždění pokusí snížit například zkrácením pobytu vlaků ve stanicích. Ve stanicích Bohumín a Břeclav ale má být zachován přechod vozů mezi jednotlivými nočními vlaky a budou tak zajištěna všechna přímá noční spojení. 

Zpoždění se bude týkat dálkových vlaků EN 406 Chopin München – Warszawa, EN 407 Chopin Warszawa – München, EN 442 Slovakia Michalovce – Praha, EN 443 Slovakia Praha – Michalovce, NJ 456 Graz – Berlin, NJ 457 Berlin – Graz, EC 458 Canopus Praha – Zürich, EC 459 Canopus Zürich – Praha, EN 477 Metropol Břeclav – Budapest a IC 579 Brněnský drak Praha – Brno.

České dráhy musí kvůli přechodu na letní čas zavést také speciální opatření pro oběhy vozů, lokomotiv a personálu. Cílem je zamezit následnému zpožďování dalších vlaků v denní době. Aby se z nočních vlaků nepřenášela zpoždění na ostatní denní spoje, ranní přípoje vesměs nebudou na zpožděné noční vlaky čekat.

Regionálních vlaků se změna času nijak nedotkne, protože všechny vyrážejí na svou trasu až po přechodu na letní čas.

Ke změně času dojde během poslední březnové neděle, která letos připadla na poslední březnový den. Velká ručička v noci přeskočí ve 2:00 rovnou na 3:00, den tak bude o hodinu kratší. 

Témata: Vlaky Změna času České Dráhy