Zimní počasí se vrátilo do Česka! Meteorologové reagují na nejnovější vývoj

Počasí, ilustrační fotografie.

Autor: Jan Hrabě

19. dubna 2024 13:09

Do českých hor i nížin se vrátila zima, ve vyšších polohách už od dopoledne sněží. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pátek upřesnil výstrahu před novou sněhovou pokrývkou a mrazem ve vegetačním období. 

Meteorologové zmínili, že dnes a zítra bude přes Německo a Polsko postupovat tlaková níže, která do Česka přinese sněžení. Zejména na horách v polohách nad 800 metrů nad mořem napadne v celkovém úhrnu 15 až 40 centimetrů sněhu. 

"Sněžit začalo v pátek v dopoledních hodinách, intenzita bude stoupat během odpoledne a večera. Nejvíce sněhu, v maximu až 25 cm, napadne od pátku do sobotního rána na jihozápadním návětří Šumavy a hor na severu území," uvedl ústav na síti X.

"Během sobotního dopoledne přejde sněžení do sněhových přeháněk, které budou v horských oblastech intenzivnější. Především na severním návětří pohraničních hor napadne dalších 5 až 15 cm (na hřebenech Krkonoš v maximu až 20 cm) nového prachového sněhu," dodali meteorologové s tím, že přeháňky budou slábnout v sobotu večer a v noci na neděli.

Od neděle do úterý nebo středy má zároveň nastat déletrvající období s průměrnými nočními a ranními teploty, které budou klesat až k -5 °C na většině území, vyjma jihovýchodní Moravy. "Mrazy jsou rizikové a mohou poškodit především ovocné stromy, vinnou révu a vzešlou zeleninu. V průběhu druhé poloviny příštího týdne bude síla mrazů klesat a riziko poškození tak pozvolna pomine," dodali meteorologové.

Témata: Počasí Zima ČHMÚ