Zemřel Alexej Navalnyj (†47), hlasitý kritik Vladimira Putina

Alexej Navalnyj

Autor: Pavel Krejčí

16. února 2024 12:44 | Aktualizováno: 16. února 2024 12:57

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj, který se řadil mezi hlasité kritiky prezidenta Vladimira Putina, je po smrti. S odvoláním na prohlášení ruské vězeňské služby o tom informoval web Sky News. Navalnyj si odpykával trest odnětí svobody v délce 19 let. 

"16. února 2024 v nápravné kolonii číslo 3 upadl vězeň Navalnyj po procházce do bezvědomí. Zdravotníci dorazili ihned, byli přivoláni záchranáři. Všechny provedené resuscitační pokusy skončily bez pozitivního výsledku. Lékaři potvrdili úmrtí vězně. Příčina smrti byla stanovena," uvedla federální vězeňská služba v prohlášení. 

Podle ruské státní agentury TASS už byl o úmrtí opozičního politika informován prezident Vladimir Putin. Navalného právní zástupce Leonid Solovjov řekl ruským médiím, že se zatím nebude k záležitosti vyjadřovat. 

Navalnyj byl jedním z nejvýraznějších kritiků prezidenta Putina a jeho vlády, organizoval různé protesty a kampaň proti korupci, což vedlo k jeho opakovaným zatčením a obviněním. Stal se také terčem několika útoků, včetně jednoho, který vedl k otravě nervovým jedem v srpnu 2020. Po otravě byl převezen do Německa, kde byl léčen.

Rusko popíralo zodpovědnost za jeho otravu, ale německá vláda a další západní země obvinily ruské úřady. Navalnyj se později vrátil do Ruska v lednu 2021, ihned po příletu byl zatčen. V dubnu téhož roku byl odsouzen k trestu odnětí svobody a následně uvězněn.

Poslední období svého života strávil ve vězení na Sibiři. Ve svém příspěvku na sociálních sítích upozorňoval na odlišný denní režim, kdy musí brzy ráno chodit na procházky po dvorku své cely. 

Témata: Alexej Navalnyj Rusko