Jan Novák
stars24.cz

Jižní Korea a Spojené státy americké dnes zahájily největší společné letecké vojenské cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která nedávno provedla další raketový test.

Každoroční cvičení by mělo trvat do pátku. Podle předpokladů se jej zúčastní přes 230 letounů. Bude mezi nimi i šest amerických stíhaček F-22 Raptor, které jsou téměř nezachytitelné radarem.

Do manévrů se zapojí i příslušníci amerického námořnictva. Celkem se počítá s nasazením přibližně 12.000 členů ozbrojených sil USA, napsala agentura Reuters.

Cílem cvičení je zlepšit připravenost a operační schopnosti a zajistit mír a bezpečnost na Korejském poloostrově, uvedla americká armáda.

Severní a Jižní Korea zůstávají technicky ve válečném stavu. Vzájemný konflikt z let 1950-1953 byl totiž ukončen pouze dohodou o příměří, nikoli řádnou mírovou smlouvou.

Ve středu brzy ráno místního času (v úterý večer SEČ) komunistická Severní Korea otestovala raketu, o které tvrdí, že je schopna zasáhnout celé Spojené státy. Všech 15 členských zemí Rady bezpečnosti OSN zkoušku odsoudilo. USA vyzvaly svět, aby s Pchjongjangem přerušil veškeré styky.

Témata:

USA | Americká armáda (U.S. AIR FORCE) | Jižní Korea | Severní Korea (KLDR) | stars24.cz

Vstoupit do diskuse