Poblíž vánočních trhů v centru německého města Postupim se dnes našel balíček, který policie označila za nekonvenční výbušné zařízení. Podle ministra vnitra spolkové země Braniborsko byly uvnitř balíčku hřebíky a jistá látka. Zda se jednalo o výbušninu, se zjišťuje. Okolí místa nálezu policie uzavřela, později nařídila i evakuaci všech obyvatel z přilehlých bytů a obchodů. Pyrotechnici následně balíček zničili. Za necelé tři týdny uplyne rok od teroristického útoku na vánoční trhy v Berlíně s 12 oběťmi.

"Podezření na nekonvenční výbušné či zápalné zařízení se potvrdilo," informovala na twitteru braniborská policie poté, co pyrotechnici prozkoumali podezřelý balíček. Podle agentury DPA němečtí policisté termínem "nekonvenční výbušné či zápalné zařízení" často označují bomby.

Braniborský ministr vnitra Karl-Heinz Schröter podle listu Märkische Allgemeine ale později řekl, že se v balíčku nalezly hřebíky a určitá látka. Zda byla látka výbušná, nebo to byla třeba jen sádra, podle něj zatím není jasné. Pyrotechnici balíček totiž zatím zkoumali jen pomocí rentgenu. Nelze tak zatím říci, zda se jednalo o bombu či pouze o její atrapu, uvedl Schröter. "Vyšetřování je na začátku," dodal.

Policie na twitteru "na základě fám", které se začaly šířit, vyzvala, aby lidé nedělali urychlené závěry. "Prosíme, abyste se vystříhali jakýchkoli spekulací kolem nalezeného předmětu. Prověřování stále není ukončeno," doplnila braniborská policie.

Balíček policejní pyrotechnici zničili. Některá německá média informovala, že byla slyšet silná rána. Policie nyní prověřuje, zda podobné balíčky nedostaly také jiné obchody v okolí. V centru města se pohybuje i pes speciálně vycvičený na hledání výbušnin.

Podle policejního mluvčího Petera Meyritze balíček o velikosti 40 krát 50 centimetrů přinesl doručovatel do lékárny na rohu ulic Brandenburger Strasse a Dortustrasse v centru braniborské metropole. Při jeho rozbalování si zaměstnanec všiml drátů a zavolal policii. Předtím ale balíček ještě vynesl na ulici před obchod. V okolí lékárny přitom bylo mnoho lidí, mimo jiné návštěvníků vánočních trhů. Policie následně centrum Postupimi včetně trhů a mnoha obchodů uzavřela.

Tento týden se po celém Německu otevřela řada vánočních trhů, které lákají každý rok statisíce návštěvníků z Německa i zahraničí. Letos je doprovázejí mimořádná bezpečnostní opatření. Na mnoha místech města umístila betonové zátarasy.

Za necelé tři týdny uplyne rok od atentátu v Berlíně, při kterém zahynulo 12 lidí včetně jedné Češky. Islamista Anis Amri si za terč svého útoku vybral právě vánoční trhy v západní části berlínského centra.

Témata:

Bomba na vánočních trzích v Postupimi (1.12.2017) | Německo | Terorismus | vánoční trhy | Postupim (Postdam, Německo) | stars24.cz

Vstoupit do diskuse