Britský princ William se dnes na návštěvě Nového Zélandu setkal s lidmi, kteří přežili nedávné teroristické útoky na dvě mešity ve městě Christchurch. William podle agentury Reuters předtím společně s novozélandskou premiérkou Jacindou Ardernovou navštívil pětiletou dívku, která se ze zranění utrpěných při střelbě zotavuje v nemocnici v Aucklandu.

William přiletěl na dvoudenní návštěvu Nového Zélandu ve čtvrtek. Zastupuje tu svou 93letou babičku, britskou královnu Alžbětu II., která je hlavou i novozélandského státu.

Ve čtvrtek William nejdřív zavítal do největšího novozélandského města Aucklandu, kde se zúčastnil zádušní mše za příslušníky australského a novozélandského expedičního sboru (ANZAC), kteří se v dubnu 1915 vylodili na tureckém poloostrově Gallipoli.

Později William spolu s novozélandskou premiérkou navštívil dětskou nemocnici Starship Children's Hospital, kde se nedávno probudila z komatu pětiletá Alen Alsatiová. Stejně jako její otec utrpěla zranění při útocích v Christchurchi.

Kensingtonský palác na twitteru zveřejnil fotografie a video z návštěvy nemocnice. William seděl na okraji lůžka obklopen příbuznými malé pacientky. Dívka se ho zeptala, zda má dceru. "Ano, jmenuje se Charlotte... je zhruba v tvém věku," odpověděl princ William.

Do Christchurche se princ William přesunul ještě ve čtvrtek a setkal se tam i se záchranáři a zdravotníky, kteří zasahovali při atentátech. "Vykonali jste neuvěřitelnou práci ve velmi špatný den," řekl podle Kensingtonského paláce.

Dnes William zamířil do místní nemocnice, aby se setkal se zraněnými přeživšími atentátů. Po návštěvě nemocnice zamířil k oběma mešitám, v nichž australský pravicový extremista v polovině března povraždil 50 lidí.

Podle agentury DPA William muslimskou obec v Christchurchi pochválil za její postoj po atentátech. "Ukázali jste, že na nenávist lze odpovědět - láskou. Kéž by síly lásky byly vždy silnější než síly nenávisti," prohlásil vévoda z Cambridge před zhruba 160 přeživšími v mešitě Al Noor, kde útok pravicového extremisty 15. března nepřežilo 43 lidí.

"To, co se tady stalo, bylo živeno pokřivenou ideologií, která nezná hranic," řekl William obecenstvu, v němž nechyběla ani premiérka Ardernová. "Extremismus ve všech formách musí být poražen," dodal William.

Témata:

Princ William | teroristický útok v Christchurch (Nový Zéland, 15.3.2019) | Nový Zéland | stars24.cz

Vstoupit do diskuse