Mezi 290 oběťmi útoků, které byly v neděli spáchány v kostelích a hotelech na Srí Lance, je 39 cizinců. Oznámil to dnes srílanský ministr cestovního ruchu John Amaratunga. Při útocích bylo zraněno na 500 lidí a ministr řekl, že 28 z nich byli cizinci. Mezi oběťmi není podle dosavadních informací žádný Čech.

Ministrův úřad spolupracuje s ministerstvem zahraničí a se zastupitelskými úřady cizích zemí, aby "zajistil formality a případy zahraničních obětí mohly být co nejrychleji vyřešeny".

Zahraniční oběti jsou identifikovány postupně. Británie přišla o osm svých občanů, mezi mrtvými cizinci jsou také Turci (2), Číňané (2), Australané (2), Indové (6) a po jedné oběti hlásí Nizozemsko, Japonsko a Portugalsko. Útoky nepřežily tři děti dánského miliardáře Anderse Holche Povlsena.

"Vláda už nabídla pomoc všem obětem i kostelům a hotelům, které byly při nedělních útocích poškozeny," řekl Amaratunga. Dodal, že Srí Lanka dělá vše pro zajištění bezpečnosti návštěvníků.

Vláda chce poskytnout rodinám mrtvých 100.000 rupií (13.000 Kč) na uhrazení pohřebních výdajů a 100.000 až 300.000 rupií mají dostat zranění na úhradu léčebných nákladů.

České ministerstvo zahraničí nemá informace o obětech z České republiky. Desítka lidí zrušila kvůli útokům odjezd z Česka na dovolenou na Srí Lanku, oznámil internetový prodejce Dovolena.cz. Klienti dostanou náhradu za zrušené zájezdy v plné výši zpět.

Srílanská policie prozatím zatkla 24 lidí a útoky spojuje se sedmi sebevražednými atentátníky. Úřady z útoků obvinily místní islamistickou skupinu, pátrají ale po jejích možných spojencích v zahraničí.

Témata:

exploze v kostelech a hotelech na Srí Lance (21.4.2019) | srí lanka | Anders Holch Povlsen (miliardář) | Terorismus | stars24.cz

Vstoupit do diskuse