Incident v jedné z pražských poboček Raiffeisenbank má dohru! Maminky, které zpráva o vykázání kojící ženy pohoršila, mají v plánu v pondělí v 11 hodin vyrazit do poboček této banky po celé zemi a kojit tam své děti!

Na akci s názvem „Kojit kdekoli (i v Raiffeisen bance) je normální“ se ženy svolávají prostřednictvím facebooku. „Kojení není exhibice, ale péče o naše děti. Pojďme se spojit a dodat si navzájem sílu, podpořit se v potřebě kojit kdykoli a kdekoli to naše dítě nebo situace vyžaduje. Podpořme se navzájem v tom, abychom se nestyděly kojit, abychom se neobávaly negativních reakcí okolí,“ uvádí organizátorky.

Protest se bude konat 15. dubna v 11:00 po celém Česku, jedno z hlavních setkání proběhne přímo v pobočce v paláci Astra na Václavském náměstí. Právě tam došlo k incidentu, který celou akci odstartoval. Jedna z maminek popsala, jak ji tamní ochranka nařkla při kojení jejího dítěte z „exhibování“ a ženu vyzvala k odchodu. „Muž z ochranky mi vyhrožoval, že pokud neodjedu nakojit dceru mimo prostor banky, nechá mě vyvést,“ popisovala situaci matka situaci, ke které došlo na konci března.

„Pokud nemáte možnost se zúčastnit pražského setkání, zorganizujte ve svém městě vlastní! Posílejte Raiffeisen bance fotky, kde všude kojíte, aby bylo zřejmé že kojení na různých místech je normální,“ vyzývají ženy svolavatelky protestu. Na facebooku se k akci zatím přihlásilo několik desítek lidí.

Zástupci banky tvrdí, že její pracovník ženu nevyzval k opuštění pobočky, ale pouze, aby se zahalila. Přesto Reiffeisenbank naštvané mamince poslala omluvný dopis. Mluvčí banky Petra Kopecká uvedla, že s happeningem banka problém nemá. „Respektujeme tuto formu vyjádření názoru kojících maminek a umožníme tedy hladký průběh happeningu na všech pobočkách v takové míře, aby neovlivnil chod našich poboček," uvedla pro Aktuálně.cz Kopecká.

Méně pochopení ovšem mají někteří Češi. Pod příspěvkem se objevila řada ošklivých komentářů a dokonce i urážek kojících matek! 

„Účastnice by se měly jít léčit. Zavání to agresivním exhibicionismem. Najednou čas kojení lze naplánovat? Jste k smíchu,“ vzkázala organizátorkám paní Michaela. „Kojit kdekoliv je úplně normální.
To se, bohužel, nedá říct o organizátorkách takovéhoto happeningu,“ přidal se Štěpán.

Další komentáře už byly podstatně vulgárnější. „Fuj, to by se člověk poblil!!! Pak se divíte že se lidem kojící hnusí? Když se těmi bandaskami musí všude chlubit? Komu to chcete vnucovat?“ diví se Vít. „Tady někomu vlezlo mlíko na mozek aneb aktivismus jako projev skrytého exhibicionismu?“ táže se Martin. 

Témata:

kojení | ženy | děti | stars24.cz

Vstoupit do diskuse