Jan Novák
stars24.cz

Indonéské úřady dnes zvýšily varování před soptícím vulkánem Agung na nejvyšší možný stupeň. Úřady také rozšířily zónu určenou k evakuaci na deset kilometrů kolem sopky, neboť bezprostředně hrozí větší výbuch. Evakuační nařízení se tak týká 100.000 lidí. Mezinárodní letiště na ostrově Bali, kde se sopka nachází, bylo kvůli sopečné hrozbě uzavřeno, informovala agentura Reuters.

Sopka Agung chrlí od víkendu oblaka bílého a šedého popela do výšky několika tisíc metrů a z kráteru se řine takzvaný bahnotok či lahar, tedy směs sopečného popela, úlomků ztuhlé lávy a velkého množství vody. Lahary jsou podle vědců nebezpečnější než tekoucí láva, protože se pohybují mnohem rychleji.

"Občasné slabé výbuchy jsou slyšet do vzdálenosti 12 kilometrů od vrcholu. V noci byly vidět plameny, což znamená, že případná erupce může nastat kdykoli," uvedl v prohlášení indonéský úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB.

Mluvčí úřadu Sutopo Purwo Nugroho na dnešní tiskové konferenci prohlásil, že v evakuační zóně se nachází 22 obcí. Z odhadovaných 100.000 lidí, kteří tam žijí, jich odešlo do bezpečí asi 40.000.

"Opravdu žádáme lidi v nebezpečné zóně, aby hned odešli, hrozí větší erupce," vyzval mluvčí. Někteří lidé ale podle něj stále vyčkávají, protože ještě nebyla evakuována jejich hospodářská zvířata. "Úřady budou oblast procházet a přesvědčovat lidi. Pokud to bude třeba, budeme je evakuovat nuceně," dodal. Podle mluvčího je v kráteru sopky již vidět láva, "která nepochybně vyteče na svahy vulkánu".

Letiště v balijské metropoli Denpasaru, které denně odbaví nejméně 5000 zahraničních turistů a 15.0000 až 20.000 domácích návštěvníků, bude podle guvernéra Bali možná zavřené déle než předpokládaných 24 hodin. Důvodem je sopečný popílek, který může letadlům poškodit motory. Zatím se uzavření letiště dotklo 445 letů, z toho 196 mezinárodních, celkem 59.000 cestujících.

Indonéské dopravní úřady sdělily, že nasadily 100 autobusů, které odvážejí pasažéry z mezinárodního letiště k trajektům, s jejichž pomocí mohou opustit Bali. Turisté mohou trajektem odcestovat na sousední ostrov Jáva a potom pokračovat letecky do svých destinací.

Vulkán se nachází zhruba 70 kilometrů od hlavních turistických letovisek. České ministerstvo zahraničí ve svém aktualizovaném doporučení uvedlo, že čeští cestovatelé a občané pobývající na Bali by měli dbát zvýšené obezřetnosti a sledovat vývoj situace v místních sdělovacích prostředcích. V případě trvajícího uzavření letiště v Denpasaru a potřeby odcestovat z Bali doporučuje Černínský palác využít lodního spojení z přístavu Gilimanuk (západ Bali) na Jávu a následně přepravu pozemní cestou do Surabaye, odkud se létá do Jakarty. Ve městě Surabaya mohou čeští turisté využít konzulární asistenci Honorárního konzulátu České republiky. Alternativou by mohla být přeprava z přístavu Padangbay (jihovýchod Bali) na ostrov Lombok, a odtud letecky do Jakarty na návazné mezinárodní spoje.

Sopka Agung se probudila v září po více než 50 letech. V Indonésii se nachází téměř 130 sopek, tedy nejvíce ze všech zemí světa. Mnoho z nich jeví vysokou úroveň aktivity, přestože do opravdové erupce mohou zbývat měsíce. Při poslední velké erupci Agungu v roce 1963 zemřelo na 1100 lidí.

Témata:

sopka Agung (Indonésie) | Indonésie | sopky | stars24.cz

Vstoupit do diskuse