V ulicích Paříže a dalších francouzských měst demonstrovaly desetitisíce příznivců hnutí žlutých vest, kteří už několik měsíců vyjadřují svou nespokojenost s politikou prezidenta Emmanuela Macrona.

Po celé Francii se dnes podle ministerstva vnitra do protestů zapojilo kolem 58.600 lidí, z toho zhruba 10.500 v Paříži. Podle policie bylo v hlavním městě 30 lidí zadrženo, napsala agentura DPA.

Policisté v Paříži použili slzný plyn, aby rozehnali skupinky protestujících, kteří zapalovali popelnice a motorku. Situace byla ale poměrně klidná oproti protestům z předchozích víkendů, poznamenala agentura Reuters. Demonstranti vyrazili rovněž do ulic Marseille, Bordeaux, Valence či Tours. Podle ministerstva vnitra bylo na dnešní protesty nasazeno 80.000 policistů, z toho 5000 v Paříži.

Minulou sobotu se protestů po celé Francii zúčastnilo podle vládních údajů 69.000 demonstrantů, o týden dříve to bylo 84.000. Na první demonstraci 17. listopadu ve žlutých vestách vyšlo do ulic přes 280.000 lidí.

Organizátoři se rozhodli dnešní protest věnovat lidem, kteří v uplynulých týdnech utrpěli zranění při demonstracích, při nichž někteří účastníci mimo jiné ničili cizí majetek. Kontroverzi vyvolal především případ z minulé soboty, kdy policisté gumovým projektilem vážně zranili jednu z výrazných postav protestního hnutí Jérôma Rodriguese. Podle oficiálních údajů bylo při protestech zraněno rovněž asi tisíc policistů.

Témata:

demonstrace "žlutých vest" ve Francii | Demonstrace v Paříži | Francie | stars24.cz

Vstoupit do diskuse