Zimbabwská armáda dnes zadržela prezidenta Roberta Mugabeho a jeho manželku. Oba jsou podle ozbrojených složek v bezpečí. Kde se nacházejí, ale zatím není jasné. Informovala o tom agentura AP. Vojáci ráno zablokovali v centru hlavního města Harare přístup do vládních úřadů, parlamentu a soudních budov. Podle armády nejde o převrat, ale o boj proti kriminalitě související s lidmi kolem prezidenta. Operace se podle dosavadních informací obešla bez krveprolití.
Vojáci se v noci na dnešek prostřednictvím státní televize ZBC, již předtím obsadili, obrátili k národu. Uvedli, že armáda neusiluje o státní převrat a že prezident Robert Mugabe je v bezpečí. Zaměřují se prý "pouze na zločince z jeho (Mugabeho) okolí... kteří se dopouštějí trestných činů, jež zemi přivozují utrpení v sociální a hospodářské oblasti". Cílem podle vojáků je postavit tyto lidi před spravedlnost a vrátit zemi do běžného provozu.
U soukromé rezidence hlavy státu byla mezitím kolem 2:00 místního času (3:00 SEČ) podle agentury AFP slyšet střelba. Ještě v noci metropolí Harare otřásly nejméně tři exploze, ráno vojáci a obrněné vozy zablokovali přístup do klíčových státních institucí v centru města. Zatčen při zákroku byl mimo jiné ministr financí Ignatius Chombo.
Zimbabwské opoziční Hnutí za demokratickou změnu vydalo prohlášení, v němž uvádí, že doufá v návrat k ústavní demokracii. Zákrok armády podle opozice tak může přispět k "nastolení stability, demokracie a progresivního národního státu".
Podle korespondenta CNN volí armáda velmi pečlivě slova, ale fakticky má situaci pod kontrolou. Některé agentury, například Reuters, události hodnotí jako "uchvácení moci". Šéf zimbabwských válečných veteránů postup vojska chválí, označuje ho za "nekrvavou nápravu poměrů".
Velvyslanectví USA americké občany vyzvalo, aby až do odvolání zůstali na bezpečném místě. Stejně britské občany přebývající v Harare instruovala i britská vláda.
Šéf ozbrojených sil Constantino Chiwenga v pondělí varoval, že je připraven zasáhnout, aby ukončil čistku ve vládní straně namířenou proti příznivcům sesazeného viceprezidenta Emmersona Mnangagwy.
Postavil se tak proti prezidentu Robertovi Mugabemu, který vládnoucí stranu Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) od 80. let vede. Strana Chiwengu poté, co pohrozil zásahem armády, obvinila ze "zrádného chování, které má vyvolat povstání".
Třiadevadesátiletý autoritativní prezident 6. listopadu odvolal z funkce viceprezidenta svého dlouholetého spolupracovníka, o němž se hovořilo jako o možném Mugabeho nástupci. Ministr informací tehdy uvedl, že Mnangagwa jevil "známky neloajálnosti". Média tvrdí, že se tak uvolnila cesta k nástupnictví pro dvaapadesátiletou první dámu Grace Mugabeovou. Ta před tím Mnangagwu obvinila z osnování převratu.
Témata: zimbabwe