Americký prezident Donald Trump nechal severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi vzkázat, že k němu chová náklonnost a že splní jeho přání.

Novinářům to dnes v letadle cestou ze summitu G20 v Argentině řekl jihokorejský prezident Mun Če-in, který se v Buenos Aires s Trumpem sešel. Informovala o tom agentura Reuters. Sám Trump dříve oznámil, že se s Kimem chce sejít příští rok v lednu či v únoru.

"Ten vzkaz zní, že prezident Trump má velmi příznivý názor na předsedu Kima a že ho má rád," řekl Mun reportérům během letu z Argentiny na Nový Zéland, kde dnes zahájil státní návštěvu. "V podstatě mě požádal, abych předsedovi Kimovi řekl, že chce realizovat jejich dohodu a že splní přání předsedy Kima," dodal.

Velmi pozitivně hovořil Trump o severokorejském vůdci i během svého letu z Argentiny. "Skvěle si rozumíme. Máme dobrý vztah," řekl Trump o svém severokorejském protějšku. Dodal, že jednoho dne Kima pozve do Spojených států.

Oba státníci se sešli poprvé na historické schůzce v červnu v Singapuru. Společně se zavázali k úsilí o denuklearizaci a mír na Korejském poloostrově a k vybudování nových vztahů mezi USA a KLDR. Ujednání ale neobsahovalo příliš konkrétní závazky a rozhovory od té doby mnoho nepokročily. Seznam svých jaderných kapacit a informaci o velikosti svého jaderného arzenálu, které Washington očekává, KLDR zatím svým partnerům rovněž nedodala.

Témata:

Donald Trump | Kim Čong-un | USA | Severní Korea (KLDR) | stars24.cz

Vstoupit do diskuse