Německý, britský i ruský tisk si dnes všímá aktuálních politických okolností českých připomínek 17. listopadu 1989. Německý deník Süddeutsche Zeitung, rakouská televize ORF i ruská tisková agentura TASS zdůrazňují, že letošní oslavy se konají ve stínu skandálu kolem premiéra Andreje Babiše a jeho syna.

"Český ministerský předseda tajně položil věnec," zní titulek dnešní zprávy k 17. listopadu serveru deníku Süddeutsche Zeitung. Podle deníku Babiš položil věnec u pietního místa uprostřed noci "zjevně ze strachu před protesty kvůli korupční aféře".

"Vládní krize v Česku má pro připomínky takzvané sametové revoluce před 29 lety kuriózní důsledky," píše v té souvislosti Süddeutsche Zeitung a čtenáře informuje i o Babišově facebookovém vysvětlení, že musí ještě dnes letět do Švýcarska za svým synem.

Překvapivého nočního kladení věnců na Národní třídě si všiml také zpravodajský server deníku Die Welt nebo rakouská televize ORF. "Vládní krize v Česku dnes zastínila i připomínku začátku sametové revoluce před 29 lety," uvedla ORF a s odvoláním na ČTK dodala i informaci o tom, že Babišovy květiny aktivisté ráno vyhodili.

Britská BBC dnes píše, že protestující v Praze pořádají demonstraci proti premiérovi v nesnázích den poté, co Babiš ujišťoval, že nikdy neodstoupí, a podrobněji vysvětluje aféru kolem premiéra a jeho syna.

Agentura AP píše, že výročí sametové revoluce využily tisícovky lidí k manifestacím proti premiérovi Babišovi a že účastníci pochodu, který vyšel z Pražského hradu, požadovali "rezignace Babiše a jeho spojence, prezidenta Miloše Zemana".

Ve podobném duchu o dnešních oslavách a demonstracích informovaly agentura Reuters, německé servery německých listů Die Zeit, Tegesspiegel a švýcarská agentura SDA. "Lidé volali 'Demisi, demisi' a drželi evropské vlajky. Požadovali i odstoupení prezidenta Miloše Zemana," dočtou se například i čtenáři listu Die Zeit.

Agentura Reuters dnes připomíná, že Babišovi se dostalo podpory od prezidenta Zemana, který ve čtvrtek vyjádřil očekávání, že se situace uklidní a že dá v případě vyjádření nedůvěry Babišově vládě stávajícímu premiérovi další šanci sestavit kabinet.

"Desítky tisíc lidí se shromáždily na několika místech Prahy, aby požadovali demisi Babiše, vyšetřovaného kvůli údajnému zneužívání evropských fondů při stavbě luxusních hotelového komplexu Čapí hnízdo v letech 2007 a 2008," informuje rovněž agentura AFP, která podrobněji popisuje kauzu i politickou situaci v Česku. Kritici Babišovi podle AFP vytýkají také jeho někdejší členství v KSČ a údajnou spolupráci s StB.

O velké manifestaci požadující odstoupení Babiše informuje i německá agentura DPA, podle níž je politická atmosféra v České republice napjatá. Agentura mimo jiné připomíná, že Babiš, který je pod tlakem kvůli korupční aféře, byl před rokem 1989 členem KSČ.

DPA dále cituje mimo jiné z tweetů prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka, který dnešní akce označil za "milion chvilek nenávisti" a prohlásil, že 17. listopad je "v rukou agresivních aktivistů".

"Čeští aktivisté proměnili v protest proti premiérovi Andreji Babišovi a prezidentovi Miloši Zemanovi oslavy Dne boje za svobodu a demokracii," píše dnes také ukrajinský server Ukrajinska pravda. Server zaznamenal i to, že demonstranty podpořili někteří opoziční politici a na druhou sranu cituje Ovčáčkovo označení demonstrantů, kteří vyhodili Zemanovu kytici, za "fašistickou lůzu".

Vzpomínkovým akcím v Praze se podrobně věnuje ruská agentura TASS, jejíž zpravodaj sleduje události na místě. Připomíná v této souvislosti "hlučný skandál" premiéra Andreje Babiše, jehož vyzývají účastníci oslav výročí sametové revoluce k odchodu z funkce.

Na Babišovu adresu podle TASS z davu zazníval hlasitý "krajně odmítavý" pokřik a premiérovu kytici hodili přítomní do odpadkového koše. Velvyslance USA Stephena Kinga naopak lidé odměnili potleskem, zaznamenal ruský zpravodaj.

Britský web Independent přinesl obšírnější text o výročí sametové revoluce a "triumfu Václava Havla" a podrobně připomíná historické události listopadu a prosince roku 1989 a okolnosti zhroucení komunistického režimu v Československu.

"I když mladší generace potřebuje občas připomenout její význam, sametová revoluce dokázala světu, že nekrvavý převod moci je možný, což byl mimořádný úspěch a svědectví o povaze lidu," dodal Independent.

Témata:

Andrej Babiš | Media | Demonstrace | 17. listopad | stars24.cz

Vstoupit do diskuse