Rozpadl se, jako by byl z mouky. Tak popsala deníku La Repubblica dnešní pád části dálničního viaduktu v Janově žena, která se prý v osudném okamžiku nacházela v bezprostřední blízkosti Morandiho mostu.

Další svědci uvedli, že neštěstí odstartoval úder blesku. Muž, který zhroucení jednoho z nosníků viaduktu natočil, pouze křičel "Ó Bože, ó Bože!".

Janov, chvílí před smrtí... (0:27) | zdroj: YouTube


"Blesk udeřil do spodku pilíře. Hned poté se začal drolit cement a pak se všechno zhroutilo a byl konec světa," citovala La Repubblica člena čtyřčlenné rodiny, která tragédii přihlížela. Nyní se v péči psychologů vzpamatovává ze šoku. "Viděli jsme, jak stavba povolila a potom spadl dolů první kamion," popisovali svědci.

Rozrušená byla i další přihlížející: "Mám tu scénu pořád před očima. Lidi, kteří padali, jak se most rozpadal. Náklaďáky, auta." Před pádem části viaduktu žena k němu směřovala po ulici pod ním. "Byla jsem deset metrů od mostu, když se zhroutil, jako by byl z mouky. (...) Byl to zázrak, ale je mi líto těch ubohých lidí, protože ten most už měl problémy," řekla obyvatelka Janova o jedné z nejvýznamnějších dopravních tepen města.

Na zpravodajských serverech se šíří také videa a fotografie nákladního vozidla, které zastavilo jen několik metrů od bodu zlomu.

Kamion se zastavil kousek od bodu zlomu (0:59) | zdroj: Reprofoto


Štěstí měl také Corrado Cusano, který prý po kritické části mostu projel deset nebo dvacet sekund před jejím zhroucením. "Otočil jsem se a viděl, jak most padá," řekl ve vysílání televize Rai. Potvrdil, že za ním byla spousta vozidel, "protože jsme stáli v koloně".

"Pohled je to opravdu apokalyptický, jako by dopadla bomba," popsal reportér deníku La Repubblica místo neštěstí, kde po celou dobu silně pršelo. Uvedl také, že zaslechl informaci o dívce, která procházela pod viaduktem a utrpěla vážná zranění, smrt jí ale podle něj nehrozí. "Situace je opravdu dramatická. Já jsem tady na místě, ale myslím, že i zbytek města bude kompletně zablokovaný," řekl Matteo Pucciarelli.

Témata:

zřícený most v Janově (Genova, Italy 14.8.2018) | Janov | stars24.cz

Vstoupit do diskuse