Jedenáct chlapců a jejich fotbalový trenér, kteří byli tento měsíc zachránění ze zaplavené jeskyně, bude ode dneška devět dní žít v buddhistickém chrámu ve městě Čchíengráj poté, co se z nich v rámci slavnostní ceremonie stali buddhističtí novici a z trenéra mnich. Informovala o tom agentura Reuters.
Chlapci a jejich 25letý trenér si už v úterý nechali oholit hlavy a dnes dorazili v mírném dešti a mlze k chrámu oblečení v bílých rouchách. Skupinka si vyslechla buddhistické liturgické zpěvy, a poté všichni dostali šafránová roucha, která si oblékli na další část emotivního obřadu.
"Jejich životy se nyní změní. Tato zkušenost jim pomůže docenit dar, který jim dali jejich rodiče a okusit Dharmu," řekl místním sdělovacím prostředkům oficiální představitel chrámu.
Chlapci se budou během pobytu v chrámu učit základy, zásady a pravidla buddhismu, který je hlavním thajským náboženstvím. Jeden ze zachráněných chlapců je křesťan a této ceremonie se neúčastní.
Chlapci ve věku 11 až 16 let a jejich 25letý trenér byli v jeskyni uvězněni od 23. června kvůli stoupající vodě, která je přinutila ustupovat hlouběji do jeskynního komplexu. Všechny se nakonec podařilo postupně zachránit, poslední skupina byla vyproštěna 10. července.
Během záchranné akce jejich rodiče slíbili, že se z chlapců stanou buddhističtí novici jako poděkování za jejich bezpečný návrat a na památku jednoho ze záchranářů, který v jeskynním komplexu zahynul.
Dharma patří mezi základní termíny buddhismu a v jedné rovině funguje jako mravní zákon vypovídající o tom, co je dovolené, správné a prospěšné, a v další rovině pak je pojmem popisujícím, jak se věci mají, jak fungují a existují - tedy v podstatě jako přírodní a světový zákon o věčném vzniku a zániku.
Banán přilepený lepící páskou se prodal. Za částku, které se jen těžko věří
Eva Pavlová se stala terčem nespokojených občanů. Jak to nesla?