Info pro Čechy na Rhodosu: Ministerstvo upravilo servis pro turisty

Ministerstvo zahraničních věcí

Autor: Pavel Krejčí, stars24.cz

28. července 2023 21:35

Černínský palác v pátek konstatoval, že situace na řeckém ostrově Rhodos se stabilizovala. Z toho důvodu ukončil fungování zvláštní telefonní linky a odvolal speciální konzulární tým. Řecko jako takové se ale nadále potýká s požáry.

Zvláštní telefonní linka byla zřízena v neděli 23. července a sloužila k podávání informací o aktuální situaci v oblasti a pro pomoc českým občanům, kteří se v místě ocitli v nouzi. Podle údajů ministerstva proběhlo 349 telefonátů, většina připadala na příbuzné turistů a dotazy ohledně plánovaných cest do oblastí zasažených požáry.

Česká diplomacie také uvedla, že padlo rozhodnutí o návratu speciálního konzulárního týmu z Rhodosu. Jeho členové pomáhali turistům přímo na letišti, spolupracovali s delegáty cestovních kanceláří, aktivně monitorovali situaci s požáry a zjišťovali faktický stav v hotelech.

"Díky tomu jsme mohli pravidelně a pravdivě informovat české občany o situaci na ostrově, a to jak ve formě doporučení na svém webu, tak v SMS pomocí systému DROZD. Tato mimořádná krizová situace opět prokázala, jak důležité je se před cestou do zahraničí v DROZdu registrovat," dodal úřad.

Ministerstvo zároveň prostřednictvím webu upozorňuje, že celý Rhodos je aktuálně zařazen do třetího z celkem pěti stupňů požárního rizika. Na celém území byl vyhlášen stav nouze. Nejpostiženějšími aktivními oblastmi požáru na ostrově jsou nyní Gennadi, Vati a Malonas. "Situace je velmi proměnlivá a může se rychle měnit," podotkl Černínský palác.

Na Korfu jsou v současné době požáry dohadovány. Na Euboie se potýkají s plameny v lokalitách Karisthos a Kymi. Další rozsáhlá ohniska požárů jsou v pevninské oblasti Thesálie včetně její metropole Volos, zejména pak v okresech Magnisia a Fthiotida.

Témata: ministerstvo zahraničí Řecko