Požár hlásí i Korfu, začaly evakuace. Na Rhodosu pokračují, týkají se i Čechů

Na Rhodosu nadále zuří ničivý požár.

Autor: Jan Hrabě, stars24.cz

24. července 2023 9:19

Řecko uprostřed hlavní turistické sezóny nadále sužují požáry, oheň se navíc v uplynulých hodinách objevil na dalším z ostrovů vyhledávaných turisty. Jde o Korfu. Plameny zároveň stále nejsou pod kontrolou na Rhodosu, odkud bylo evakuováno 19 tisíc lidí. Jsou mezi nimi i čeští občané.

Jak informovala BBC, na sociálních sítích se začaly šířit snímky zachycující požár na severu ostrova Korfu. Úřady také tam zahájily opatření. V neděli pozdě večer vydaly rozkazy k evakuaci oblastí Santa, Megoula, Porta, Palia, Perithia a Sinies. Nasazeny byly lodě, které mají místní i turisty dostat po moři do bezpečí.

Na Rhodosu zuří požár od úterý. Místo pobytu už muselo opustit celkem 19 tisíc lidí. Podle řeckého ministerstva pro klimatickou změnu jde o největší evakuaci kvůli lesnímu požáru v zemi. Plameny pohltily nejméně tři hotely v oblasti Kiotari na východě ostrova.

V neděli zasahovalo 18 letadel a 260 hasičů, a to včetně posil ze zahraničí, například ze Slovenska. Řecký hasičský sbor varoval, že situace se může dále zhoršit. Boj s živlem potrvá přinejmenším několik dalších dní. Šest lidí bylo krátce hospitalizováno kvůli dýchacím obtížím.

Tisíce turistů v neděli přebývaly na letišti a čekaly na zpáteční lety domů. České cestovní kanceláře v noci zajistily dva repatriační lety. Letouny je v případě potřeby připravena vyslat i česká armáda. Někteří lidé museli do bezpečí po svých ve spalujícím vedru.

Hasiči bojují s plameny i na dalších místech po Řecku, jde například o ostrov Evia či oblasti východně a jihozápadně od Atén. Situaci komplikuje počasí, kdy teploty dosahují více než 40 stupňů.

Témata: požáry v Řecku Rhodos Korfu Řecko Řecko